09.08.2019/10:57

Wraca sprawa pracownika zwolnionego z Ikei. Inspekcja pracy nie dopatrzyła się uchybień

Miesiąc temu Państwowa Inspekcja Pracy wszczęła kontrolę w sklepie sieci Ikea, z którego zwolniono po tym, jak na wewnętrznym forum spółki zamieścił komentarz, dotyczący polityki sieci względem osób LGBT. Inspektorzy nie znaleźli nieprawidłowości.

Kontrola została wszczęta na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Samo biuro RPO poinformowało, że kontrolerzy nie doszukali się uchybień, ani naruszenia Kodeksu pracy. Rzecznik nie wydał również zaleceń pokontrolnych.

Swoje dalsze ruchy uzależnia od decyzji sądu w sporze między zwolnionym pracownikiem, a Ikeą. Zwolniony pracownik zdecydował się pozwać byłego pracodawcę, gdyż uznał, że to on sam jest dyskryminowany ze względu na swoje poglądy religijne. Mężczyzna chce uznania wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne i wypłaty odszkodowania i przez Ikeę na cele charytatywne.

Pod koniec czerwca pracę w Ikei stracił pracownik, który opublikował na wewnętrznym forum firmy kontrowersyjny post. Jak tłumaczyła Ikea, przedstawiona przez pracownika opinia "mogła naruszyć dobra i godność osób LGBT+". Pracownik zacytował w nim fragment Starego Testamentu, mówiący o śmierci, krwi w kontekście tego, jaki los powinien spotkań osoby homoseksualne.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Kamis393 12.08.2019

  To było do przewidzenia. Jeśli ktoś obraża twierdząc że tak mówi jakaś tam Biblia - to firma ma prawo go zwolnić co też zrobiła.

 • MMMM 12.08.2019

  Wiadomości handlowe zapomniały napisać, że pracownik odpowiedział na wewnętrznym forum na entuzjastyczny post rzeczniczki IKEA namawiający pracowników do wzięcia udziału w jakiś eventach popierających ideologię LGBT i nakazująca promowanie torby z emblematami LGBT. A to trochę zmienia kontekst tego artykułu i samego zwolnienia. Ciekawa jakby napisał w sierpniu na forum wewnętrznym post zachęcający do wzięcia udziału w pielgrzymce na Jasną Górę, a ktoś by to obśmiał czy też by zwolnili tego ktosia? Czy w ogóle by opublikowali jego post?

 • Giski 09.08.2019

  Nie znaleźli uchybień, czyich uchybień- gomorytów z ikei czy pracowniaka?

 • Giski 09.08.2019

  Nie znaleźli uchybień, czyich uchybień- gomorytów z ikei czy pracowniaka?

 • Pozhoga 09.08.2019

  Kontrowersyjny to był nie post tego pracownika, tylko kontrowersyjna jest polityka Ikei wprowadzania w Polsce metodą przymusu chorej ideologii, która już niszczy ich rodzimą Szwecję. Pozdrawiam,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.