REKLAMADan Cake - Baner Główny (lipiec-sierpień 2018)
Pracownik tymczasowy w Biedronce

Pracownik tymczasowy w Biedronce (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Coraz więcej pracowników sklepów sieci Biedronka to osoby z zewnątrz, świadczące pracę w ramach tzw. leasingu pracowniczego - ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl. Pracowników tymczasowych (tak nazywane są osoby oddelegowane do pracy przez agencje pracy tymczasowej) jest w Biedronce już niemal 1,8 tys. i jeśli sytuacja na polskim rynku pracy nie ulegnie poprawie, prawdopodobnie liczba ta będzie rosła.

REKLAMADANONE - Danonki - Belka w artykułach (lipiec 2018r.)

Jak poinformowało naszą redakcję biuro prasowe Jeronimo Martins Polska, zatrudnienie w całej sieci Biedronka to aktualnie ok. 60 tys. osób. Kilka tygodni temu portugalska centrala Jeronimo Martins chwaliła się, że całej grupie udało się przekroczyć barierę 100 tys. pracowników, z czego "ponad dwie trzecie" przypadać miało na obecną w Polsce dyskontową sieć. To oznacza, że de facto poziom zatrudnienia w Biedronce mógł już przekroczyć nawet 67 tys. osób.

Biedronka, największy prywatny pracodawca w Polsce, podobnie jak cała branża handlowa boryka się z niedoborami kadry w sklepach. Sieci handlowe od kilkunastu miesięcy wręcz ścigają się na podwyżki płac, aby przyciągnąć do pracy Polaków, którzy nie są już skłonni do ciężkiej pracy fizycznej w sklepie za wynagrodzenie bliskie płacy minimalnej. Firmy, szczególnie w dużych miastach, ratują się także pracownikami z Ukrainy. Jednak w wielu sklepach i tak brakuje rąk do pracy. Nasza redakcja była świadkiem sytuacji, w której do obsługi jednego ze sklepów Biedronka (sala sklepowa wraz z zapleczem magazynowym) w Warszawie oddelegowanych zostało podczas jednej zmiany w danym dniu zaledwie dwóch pracowników.

Braki kadrowe widoczne są najmocniej w kilku okresach roku. To właśnie wówczas Biedronka szeroko wspiera się osobami z zewnątrz. - Z opcji zatrudniania pracowników tymczasowych korzystamy głównie w okresach zwiększonego ruchu, np. w okresie letnim czy przed świętami lub ze względu na sytuację na lokalnym rynku pracy - tłumaczy biuro prasowe Jeronimo Martins Polska.

Przedstawiciele sieci podkreślają, że w minionym półroczu pracownicy tymczasowy stanowili poniżej 3 proc. wszystkich osób świadczących pracę dla Biedronki. - Takie osoby pracują na różnych stanowiskach, najczęściej w centrach dystrybucyjnych lub w sklepach, głównie podczas rozładunku dostaw i przy uzupełnieniu towarów - usłyszeliśmy.

Dyskonter nie odpowiedział na nasze pytania o wynagrodzenie otrzymywane przez pracowników tymczasowych ani na to, jak duże środki finansowe przeznaczane są łącznie przez firmę na outsourcing pracowników. Biuro prasowe uchyliło się również od odpowiedzi na pytanie, z jakimi agencjami pracy tymczasowej współpracuje Biedronka. Naszej redakcji udało się ustalić, że jest to m.in. IncPraca.

Pojedyncze "zlecenie krótkoterminowe", polegające na wykładaniu towaru w sklepie Biedronka oraz "pracach pomocniczych", wyceniane jest tam na 15 zł brutto za godzinę. W ofercie zlecenia znalazła się jednak informacja, że jest to "przykładowa stawka, jaką otrzyma student poniżej 26 roku życia". Rzeczywista stawka ma być wyliczana osobno dla każdej osoby korzystającej z IncPraca, na podstawie podawanych przy rejestracji danych.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 28

 • 26
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (7)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Masza 7 4 miesiące temu

  A potem i tak cie wyp....ą bez powodu :)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~tk 6 6 miesięcy temu

  na dzien 1 stycznia 2018 firma jm zrezygnowała ze wsparcia polskich współpracowników i oparła się na ukraincach i swojej załodze ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~T 5 11 miesięcy temu

  Niech zaczną płacić uczciwie i zwiększa obsadę zmian w sklepach. Poproszę o premie za rozwiązanie 'problemu'

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kknd 4 11 miesięcy temuocena: 67% 

  ciekaw jestem dlaczego zabroniono dodawania komentarzy pod filmami, pewnie prawdziwe oblicze obozu pracy wyszłoby z wpisów, każda praca to w pewnym sensie obóz pracy ale tam akcent jest wyraźny na "obóz", a nie "praca"

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popluta plucia pluta 3 11 miesięcy temuocena: 100% 

  Jacynek bezrobotny....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Popluta plucia pluta 2 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Jacynek bezrobotny przecie....

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~policzynka 1 11 miesięcy temuocena: 75% 

  Niefortunny tytuł... Co najmniej niefortunny ;)

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony