REKLAMAMARKET ROKU 2019 - Baner Główny (styczeń 2019)
Szyld Spar pozostanie na polskim rynku, ale będzie rozwijany przez nowego właściciela?

Szyld Spar pozostanie na polskim rynku, ale będzie rozwijany przez nowego właściciela? (fot. materiały prasowe, Spar)

Południowoafrykański inwestor, firma Spar Group Ltd, prowadzi zaawansowane rozmowy na temat przejęcia polskiego Bać-Polu - dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl. Informację tę udało nam się potwierdzić w siedmiu źródłach. Kilka z nich twierdzi, że elementem układanki może być również sieć Piotr i Paweł.

REKLAMAKongres Mięsny 2019 - belka w artykułach (styczeń 2019)

Spar Group Ltd to spółka notowana na giełdzie w Johannesburgu. Firma od lat 60. minionego wieku jest master franczyzobiorcą Spara na rynek RPA. Od tamtej pory znacznie rozwinęła swoją działalność. Dziś z jej centrów dystrybucyjnych w RPA produkty wysyłane są również do sklepów w Angoli, Zambii, Botswanie, Namibii, Mozambiku, Malawi, Lesotho, Swazilandzie, a nawet na Szeszelach. Ponadto firma prowadzi biznes w Irlandii, południowo-zachodniej Anglii oraz Szwajcarii, gdzie także działają sklepy Spara, największej spożywczej sieci franczyzowej na świecie.

Z Afryki do Polski

Jak ustaliliśmy, negocjacje nt. kupna przez Spar Group Ltd udziałów w Bać-Polu, polskim master franczyzobiorcy Spara, trwają co najmniej od dwóch miesięcy. Strony są już po due diligence, a ostateczna decyzja może zapaść nawet w ciągu najbliższego miesiąca. Należy jednak podkreślić, że do finalizacji rozmów jeszcze nie doszło.

Akwizycja firmy z innego kontynentu nie byłaby nowością dla Spar Group Ltd. Jako przykład wystarczy wskazać przejęcie BWG w Irlandii w 2014 roku. Franczyzobiorca Spara na "zielonej wyspie" borykał się wówczas z dużymi problemami, takimi jak wysokie zadłużenie; ponadto irlandzkie firmy dopiero co stawały na nogi po kryzysie finansowym. Spar Group Ltd, oprócz przejęcia 80 proc. udziałów w BWG, udzieliło gwarancji na spłatę kredytów, a także dokonało restrukturyzacji długów BWG. Irlandzką firmę udało się uratować.

Do momentu publikacji niniejszego artykułu przedstawiciele Spar Group Ltd nie odpowiedzieli na nasze poniedziałkowe pytania nt. rozmów z Bać-Polem. Jak usłyszeliśmy, dyrektor generalny Graham O'Connor i dyrektor finansowy Mark Godfrey, jedyne dwie osoby w grupie uprawione do wypowiadania się dla mediów, są w podróży zagranicznej i kontakt z nimi jest utrudniony.

Leszek Bać, prezes i współwłaściciel Bać-Polu potwierdza, że trwają rozmowy dotyczące pojawienia się w firmie "nowego, większościowego inwestora", jednak nie zdradza, z kim trwają negocjacje.

- Rozważane są wszelkie scenariusze transakcji. Na tym etapie poszukiwania finalnego porozumienia, trudno jest definiować, który wariant zostanie wybrany.  Dotychczasowi akcjonariusze posiadają dwie poważne oferty od dwóch potencjalnych inwestorów. Rozmowy objęte są klauzulą poufności, więc na tym etapie nie możemy ujawniać nazwy inwestora - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Leszek Bać.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 36

 • 29
  BARDZO PRZYDATNY
 • 6
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Hektor 2 5 miesięcy temu

  Czy są jakieś nowe wiadomości o inwestorze dla Baćpolu bo redakcja od maja nic nowego w tym temacie nie podała. Zmieniłem już dostawcę bo towaru nie mają. Szkoda bo fajni ludzie tam pracowali.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kibic 1 8 miesięcy temuocena: 100% 

  Panie Leszku! Jesli kasa sie zgadza to dobry ruch! Szkoda mi Polskiego! Handlu ale skoro Polak z Polakiem nie moze sie dogadac! To sprzedac i moze nowy wlasciciel da Pracownikom dobre warunki i firma jie upadnie! Trzymam kciuki! Choc szkoda ze Polak z Polakiem ...

  oceń komentarz
do góry strony