REKLAMARetail FMCG Congress - Banner Główny - lipiec 2020

PRAWO I FINANSE

prawo i finanse w handlu

 

31 października 2019, 10:37

(Pixabay.com)

Od 1 listopada wchodzą w życie przepisy o elektronicznym rejestrze wykroczeń przeciwko mieniu. Branża handlowa od lat zabiegała o utworzenie bazy danych z tzw. rejestrem złodziei. Dzięki nowym przepisom policja będzie miała dostęp do danych sprawców kradzieży.

REKLAMAWH Market NETTO_belka w artykulach_lipiec-sierpień 2020

Właściciele sklepów skarżyli się na wyrafinowanie osób kradnących regularnie produkty z półek. „Dziennik Gazeta Prawna” podkreśla, że z punktu widzenia zagrożenia karą, dla takich zawodowych złodziejaszków bezpieczniej jest kraść często, ale towar o mniejszej wartości, niż jednorazowo cichcem wynieść np. drogi smartfon. – Kradzież, jak również paserstwo czy niszczenie mienia, jest czynem przepołowionym. A to oznacza, że do pewnej granicy wartości skradzionego lub zniszczonego mienia (obecnie ustalonej na poziomie 500 zł) sprawca odpowiada tylko za wykroczenie, a po przekroczeniu tego progu – już za przestępstwo – podaje gazeta.

Sprawcy wykroczenia grozi kara aresztu (do 30 dni), ograniczenia wolności lub grzywny (do 500 zł w postępowaniu mandatowym i 5 tys. zł w postępowaniu sądowym), ale gdy sprawca ukradł towar za więcej niż 500 zł, wówczas grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Przy notorycznych kradzieżach sumy poszczególnych rabunków do tej pory mogły nie być łączone, a złodziej odpowiadał za dwa wykroczenia. Jednak zgodnie z art. 12 kodeksu karnego osoba, która w krótkich odstępach czasu, „przy wykorzystaniu tej samej albo takiej samej sposobności lub w podobny sposób” popełnia dwa lub więcej umyślnych wykroczeń przeciwko mieniu, odpowiada za przestępstwo jeśli suma skradzionego mienia przekracza 500 zł. 
 

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~janek 1 8 miesięcy temu

  he he ... nie mogły być dotycz czas łączone ... otóż mogły być bo jest tzw. przestępstwo ciągłe tyle że nikomu się nie chce nic ...

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony