REKLAMAPartner Logistic - baner główny (18-31.05.2020 r.)

BRANŻA PO GODZINACH

 

11 października 2019, 09:36

Na zakazie handlu w niedziele zyskały lokale gastronomiczne

Na zakazie handlu w niedziele zyskały lokale gastronomiczne (fot. mat. prasowe)

Z badania przeprowadzonego na potrzeby Kościoła katolickiego wynika, że ograniczenie handlu w niedziele nie wpłynęło dotychczas na zwiększenie frekwencji na nabożeństwach w polskich kościołach.

REKLAMANutrend - ISODRINX - belka w artykułach (28.05 - 02.06.2020)

Jak wynika z badania "Czas wolny w życiu Polaków a świętowanie niedzieli", które przeprowadził Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, Polacy w czasie wolnym, także w niedziele bez handlu, najchętniej oglądają telewizję, prowadzą życie towarzyskie i szukają rozrywki. Wśród czynności, które można uznać za formy spędzania czasu wolnego, najbardziej popularne jest korzystanie z mediów. Ponad 90 proc. Polaków od 15 roku życia znajduje w ciągu doby czas na oglądanie telewizji, słuchanie radia lub czytanie. Na życie towarzyskie i rozrywki przeznacza swój czas dwie trzecie badanych, ponad jedna trzecia na zamiłowania osobiste, na sport co czwarty.

Wstępne dane wskazują, że częściowy zakaz handlu w niedziele skutkuje tym, że Polacy część niedzieli, przeznaczaną wcześniej na zakupy (zaliczane w statystyce do prac domowych), teraz przeznaczają na zajęcia czasu wolnego. Z deklaracji badanych wynika, że brak czasu wolnego nie jest przeszkodą do praktykowania wiary.

Z raportu wynika, że po wprowadzeniu ograniczenia handlu w niedziele nastąpił znaczący wzrost udziału Polaków w kulturze i życiu towarzyskim. Zwiększyła się popularność imprez masowych. Zyskała także gastronomia.

Jak przyznał Bartosz Łukaszewski z ISKK podczas konferencji prasowej, dotychczas badania na razie nie pokazują wpływu zakazu handlu w niedzielę na zwiększoną frekwencję w kościołach. – Potrzebujemy jeszcze dwóch, trzech, czterech, pięciu lat, żeby tę tendencję zweryfikować – stwierdził analityk.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 2
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~habix 1 7 miesięcy temuocena: 100% 

  zapytam retorycznie, czy taki w ogóle był jego sens? Pomijam fakt, że pewne środowiska czy ludzie za których myśli telewizor czy też inne medium, może uwierzyć w taki argument tzn. zakaz handlu = napędzanie wiernych do kościołów, ale dla każdego średnio rozgarniętego człowieka jest jasne, że populizm to woda na młyn polityków, dzięki któremu można zyskać jakiś % poparcia. Władza uderzyła w "patriotyczne" nuty, że po przez zakaz handlu wspieramy polskiego sklepikarza a to dość pokaźna grupa wyborców. Co tam że ceny mają kilkadziesiąt procent wyższe niż zagraniczna konkurencja, że bardzo często towary, które sprzedają w swoich sklepikach kupują w tych znienawidzonych super i hipermarketach - robimy dobrze jednym kosztem drugim. Szkoda tylko, że w tym wszystkim zapomina się o czymś takim jak wolność jednostki, którą głupi politycy próbują zawłaszczyć swoimi jeszcze głupszymi pomysłami. Im szybciej ktoś to zrozumie tym lepiej.

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Half Page (kwiecień - maj 2020)
do góry strony