15.11.2018/09:19

Amazon coraz bliżej polskiego rynku. Trzęsienie ziemi nieuniknione?

Wejście amerykańskiego giganta z oficjalnym polskim sklepem wciąż jest pieśnią przyszłości. Amazon stopniowo jednak rozpycha się na rynku. Czy czeka nas rewolucja?

Choć o oficjalnym wejściu Amazona na polski rynek mówi się od kilku miesięcy, formalnie nikt jeszcze nie wie, kiedy to nastąpi. Amerykański gigant zamiast jednego, głośnego wejścia, przyjął strategię „krojenia tortu” – czyli stopniowego rozszerzania zakresu usług udostępnionych polskim klientom. Przykładowo, we wrześniu 2014 roku wystartował pierwszy magazyn firmy (obsługujący m.in. rynek niemiecki), a w październiku 2016 roku ruszyła polska wersja niemieckiej strony internetowej.

Polscy klienci mają dostęp do darmowych przesyłek w przypadku zakupów powyżej 39 euro. – Od końca zeszłego roku dostępna jest ona również w języku polskim na urządzeniach przenośnych. Cieszymy się, że ta nowa funkcjonalność przybliża nas do celu, jakim jest umożliwienie zakupu dowolnego produktu, na dowolnej z naszych europejskich stron, bez żadnych barier – mówi Marzena Więckowska, senior PR Manager Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Najważniejsze pytanie związane z przyszłością Amazona w Polsce pozostaje jednak bez odpowiedzi. – Nie dzielimy się informacjami dotyczących naszych planów na przyszłość – komentuje Więckowska.

Wiadomo jednak, że Amazon cały czas sonduje możliwość uruchomienia pełnoprawnego sklepu internetowego w Polsce. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Amazon musi przyjąć dobrą strategię

Scenariusz, który zakłada oficjalne wejście z polskim sklepem Amazona, jest bardzo prawdopodobny. Problem w tym, że polski rynek nie jest wcale tzw. „must-have” dla amerykańskiego giganta. – Rynek e-commerce na produkty non-food jest dobrze rozwinięty, ale jest też bardzo silna konkurencja, na czele której jest Allegro. Amazon otwiera pełną paletę swoich usług w krajach o wysokim dochodzie na jednego mieszkańca i dużym rynku. Polska ma spory rynek ze względu na populację, ale dochód rozporządzalny przeciętnego obywatela jest zdecydowanie mniejszy, niż w innych krajach wysoko rozwiniętych – tłumaczy Sebastian Starzyński, prezes ABR SESTA.

Na plus, jeśli chodzi o możliwość otwarcia sklepu, jest posiadanie silnego zaplecza logistycznego (Amazon ma już w Polsce pięć dużych magazynów). Z drugiej jednak strony, Polacy są wrażliwi na ceny produktów, a rynek sprzedaży internetowej żywności pozostaje wciąż na bardzo wczesnym etapie rozwoju. - Amazon ma ogromne zasoby finansowe, ale nie posiada doświadczenia na rynku polskim. Natomiast ich zdecydowaną mocną stroną jest innowacyjność, zdolność szybkiego uczenia się i dostosowywania do sytuacji – ocenia ekspert.

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Ciekawe 31.07.2019

  Jak mozna nazwac pozyskanie taniej sily roboczej. Z wejsciem na rynek w Polsce jak towar nie jest dostepny dla klijentow tego kraju a to co SMDA sie kupic to co jest wyselekcjonowane to i tak trzeba zaplacic w innej walucie.
  Wiec o handlu na Polskim rynku nie mozemy powiedziec doslownie a tylko w przenosni.
  Az dziwi mnie to ze Polskie rzady nie potrafia zabezpieczyc swoich konsumentow tak aby umozliwic im dostep do towarow w momencie kiedy zezwala sie budowanie magazynow .

  Amazon w Polsce to hest swietny przyklad. Jak funkcjonuje i czym tak naprawde jest Unia Europehska. Ktorej celem jest pozyskanie taniej sily robiczej a z kraju zrobienie magazynu likwidujac produkcje zabezpieczajac sie przy tym mozliwoscia zalania rynkubtanim nikomu niepotrzebnym produktem pochodzacyn z nadwyzki.
  Oprucz AUKCJI. Alegro swietnym rozwiazanien sa takie sklepy jak aliekspres ktory jest tanszy bardziej dostepny niz Amazon
  .Az dziwi mnie ze Polscy biznesmeni producenci nie potrafia sie skrzyknac do kupy i

 • Klin 31.07.2019

  Do KAROL
  Jaki chandel wlasnym towarem amazon nie produkuje a skupuje i sprzedaje towar podwyzszona cena o swoja marze.

 • Polak 31.07.2019

  Tez mi nowosc .
  Jaka to sprzedaz w polsce jak trzeba towar zamawiac w innym kraju w dodatku nie mozna zaplacic PLN

  Nie jest to Wejscie na POLSKI RYNEK.
  Kupujac na stronach spoza POLSKI nie ma mowy o czyms takim jak POLSKI rynek.
  Gdzie tu logika w tym artykule.

  Poza tym wiele produktow nie jest dostepnych dla POLSKI

  Owszem budowane sa Magazyny ale to tylko przechowalnia towaru i nic poza tym.
  A czy Amazon wogole buduje te magazyny czy tylko wynajmuje .
  Tak czy tak Amazon nie jest i jak narazie nie zanosi sie aby byl dostepny dla Polskich Klijentow.

 • amazonka 06.03.2019

  no nie wiem, ja kupowałam na allegro 10 lat temu, w tej chwili bardzo rzadko kupuję na allegro, korzystam głównie ze sklepów internetowych i czasami właśnie z amazona, gdyby wszedł do Polski zdecydowanie korzystałabym głownie z amazona

 • - 24.11.2018

  Tylko niech najpierw Bezos zainwestuje w Alexę po polsku!!!!!!

 • Karol 16.11.2018

  Zderzenie będzie między samymi koncepcjami prowadzenia biznesu - Amazon nastawiony jest na handel własnym towarem, Allegro dopiero raczkuje w tym temacie, a generalnie brakuje na rynku typowego marketplacu dla klientów indywidualnych (w sektorze biznesowym jest już conajmniej jedna taka platforma w Polsce). Inna rzecz że ani platforma Amazona ani Allegro nie jest dedykowana do obsługi handlu w kanale biznesowym i w wybranych sektorach co np. wykorzystuje TIM S.A. jak hurt własny lub platformy dedykowane np. do handlu w sektorze FMCG.

 • Amman 15.11.2018

  Ostatnie zdanie jest z gruntu błędne. Amazon ma jeszcz dużo pracy nad serwisem tak, aby Polacy dobrze się w nim odnaleźli. Gdyby to było tylkko zmienienie domeny, to trzęsienie ziemi już by nrtwało/nastąpiło.
  Moim zdaniem jedną z najważniejszych treści jest tłumaczenie maszynowe...wręcz ostrntacyjnie okropne. Inna sprawa do dostarczanie produktów z innych krajów-często nie da się odfiltrować produktów, których dostawca nie dostarczy do Polski i jest to takie bezsensowne szukanie. Allegro ma też moim zdaniem lepszy silnik wyszukiwania i czytelniejsze kategorie (ale te dwa ostatnie to już subiektywna sprawa).

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.