20.03.2020/16:09

Ankieterzy GUS nie będą wizytować sklepów żeby sprawdzić zmiany cen na półkach

Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego wystosował list do właścicieli sklepów detalicznych, w którym poinformował, że ankieterzy nie będą w najbliższym czasie odwiedzać punktów handlowych aby sprawdzić ceny produktów na półkach. Urząd planuje wdrożenie nowego rozwiązania, które ma to umożliwić.

Dominik Rozkrut, napisał w swoim liście, że  "w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników sklepów, klientów i pracowników statystyki publicznej (…) w najbliższym czasie ankieterzy statystyczni nie będą, jak dotychczas, odwiedzać punktów handlowych i zakładów usługowych w celu notowania bieżących cen.”

Jednocześnie dodał, że urząd „nie możemy jednak zaniechać pełnienia naszej podstawowej misji, jaką jest dostarczanie rzetelnych danych m.in. o bieżącej sytuacji w zakresie zmian cen konsumpcyjnych (o inflacji), niezbędnych dla sprawnego funkcjonowania gospodarki narodowej, co wynika z ustawy o statystyce publicznej. W związku z powyższym od 16 marca do odwołania przyjęliśmy nową organizację badania cen detalicznych, która zakłada pozyskanie od właścicieli punktów handlowych danych drogą telefoniczną lub mailową.”

Szef Głównego Urzędu Statystycznego zaapelował, że „jeżeli ankieter statystyki publicznej zwróci się z prośbą o pomoc, to uprzejmie prosi o przekazywanie aktualnych informacji o cenach czy też dostępności wybranych towarów i usług w Państwa placówce. Pozyskane, dzięki informacje o dostępności produktów i wysokości cen pozwolą pracownikom GUS obliczyć wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych.”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.