Chip z karty płatniczej ma już 50 lat
Dokładnie przed pół wiekiem, 13 września 1968 r., austriaccy inżynierowie opatentowali elektroniczny „obwód identyfikujący” – mikroprocesor, który dzisiaj znajduje się w większości kart płatniczych i w każdym telefonie komórkowym, jako karta SIM – przypomina Bankier.pl.
Karta mikroprocesorowa okazała się jednym z najważniejszych wynalazków w historii technologii. Wykorzystywana jest do identyfikacji niezliczonych urządzeń elektronicznych, od kart płatniczych, przez telefony komórkowe, aż po karty dostępu, otwierające zamki elektroniczne. Przechowuje wrażliwe dane w sposób znacznie bezpieczniejszy niż np. paski magnetyczne na kartach płatniczych – relacjonuje Bankiet.pl.
Projekt urządzenia nazwanego „obwodem identyfikującym” opatentowali w 1968 r. dwaj austriaccy inżynierowie – Juergen Dethloff i Helmut Groettrup. Opracowali mały układ elektroniczny, który potrafi odczytywać przesłane do niego informacje, przetwarzać je i wysłać odpowiedź, komunikując się z innymi urządzeniami za pośrednictwem charakterystycznych styków, widocznych na kartach płatniczych. Rok później w Niemczech opatentowano podobne urządzenie, korzystające jednak z bezstykowej komunikacji za pośrednictwem zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Tak działają m.in. karty zbliżeniowe – czytamy w serwisie Bankier.pl.
Mikroprocesorowe karty płatnicze pracują we wspólnym dla największych organizacji płatniczych standardzie EMV. Zastąpiły karty z paskiem magnetycznym, który łatwo było modyfikować i kopiować.
Czytaj więcej na stronie bankier.pl
7