29.10.2018/16:47

Co czwarta butelka alkoholu pochodzi z nielegalnego źródła

Euromonitor International rozpoczął globalne badanie dotyczące nielegalnego rynku alkoholu. Raport zawiera wyniki z różnych regionów świata.

Badania przeprowadzono w 24 krajach położonych w Afryce, Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej. Wyniki pokazują, że 26 proc. całkowitej ilości spożywanego w tych krajach alkoholu pochodzi z nielegalnego źródła.

W badaniu zidentyfikowano pięć głównych tendencji kształtujących globalny handel nielegalnym alkoholem:

Niska świadomość

Konsumenci zwykle nie zdają sobie sprawy z nielegalnego pochodzenia produktów, nie dostrzegają różnicy w jakości, ani nie uważają konsumpcji takich produktów za rzecz społecznie nieakceptowalną.

Wysoka dostępność

Konsumenci na wszystkich poziomach dochodów kupują niedozwolony alkohol i kierują nimi różne pobudki, ale powszechna praktyka jest taka, że ​​wybierają nielegalne produkty, które mają zazwyczaj niższe ceny niż ich legalne odpowiedniki.

Nieodpowiednie ramy prawne

Kompleksowe uregulowania prawne mają na celu monitorowanie i kontrolę całego łańcucha dostaw alkoholu. Czasami jednak krajowe normy są nieefektywnie zaprojektowane. Niektóre mechanizmy kontrolne mogą nawet w sposób niezamierzony zwiększyć nielegalne spożycie alkoholu, utrudniając konsumentom dostęp do legalnych napojów.

Brak współpracy i nieskuteczne egzekwowanie

Nielegalni gracze często działają w warunkach względnej bezkarności, ponieważ zapowiadane zasady nie są skutecznie wdrażane i egzekwowane, a kary nie są wystarczająco wysokie, aby działały odstraszająco. Wynika to głównie z korupcji na różnych poziomach, a także z braku współpracy między agencjami rządowymi a sektorem publicznym i prywatnym oraz społeczeństwem obywatelskim.

Źle uregulowane kanały dystrybucji

Nielegalni gracze na tym rynku korzystają z nieuregulowanych lub słabo kontrolowanych kanałów dystrybucji, dzięki którym zaopatrują się w surowce w postaci etanolu trafiającego potem do konsumentów. System dystrybucji staje się coraz bardziej złożony z powodu globalizacji i rozwoju technologicznego.

- Przełomowe wyniki badania wyraźnie wskazują na potrzebę poprawy globalnych warunków regulacyjnych dotyczących alkoholu. Skomplikowane i nieadekwatne regulacje, a także system podatkowy mogą generować niepożądane konsekwencje. Na tę kwestię należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ istnieją takie obszary, jak Afryka, gdzie nielegalny alkohol stanowi 40% całego rynku alkoholi - mówi Lourdes Chavarria, senior consulting practice manager Euromonitor International.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.