25.01.2017/20:12

Czesław Siekierski przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE

Europoseł Czesław Siekierski został dziś ponownie wybrany przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE. Wyboru dokonano przez aklamację. Eurodeputowany będzie pełnił tę funkcję przez 2,5 roku, do końca kadencji Parlamentu.

"Na drugą połowę kadencji przypadają wyjątkowo ważne prace w Komisji Rolnictwa. Dokonujemy m.in. przeglądu śródokresowego, który w ramach tzw. omnibusu niejako dokona oceny wdrażania reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) przyjętej w grudniu 2013 r. „- powiedział europoseł PSL.

 „Wyjątkowo ważne są również prowadzone już działania na rzecz uproszczenia WPR, które należy do 3 priorytetowych działań, obok zewnętrznych porozumień handlowych i ich skumulowanego wpływu na sytuację rolnictwa europejskiego oraz ograniczenia sytuacji kryzysowych na podstawowych rynkach spowodowanych w dużej mierze embargiem rosyjskim” - powiedział.

 „Kolejnym ważnym kierunkiem naszych prac są przygotowania do czekającej nas reformy WPR po roku 2020. Prace te muszą być poprzedzone konsultacjami społecznymi, tak z konsumentami jaki i rolnikami oraz pracami studialno-eksperckimi, które zdiagnozują sytuację, i na podstawie, których oraz wspomnianego przeglądu śródokresowego będzie można stworzyć założenia reformy po roku 2020” - wyjaśnił. „Będą one następnie przedmiotem dalszych prac instytucji europejskich, konsultacji krajowych, związkowych, spółdzielczych i innych. Komisja Rolnictwa będzie nadal zabiegać o utrzymanie odpowiedniego budżetu na WPR, aby wzmocnić innowacyjność i konkurencyjność naszego rolnictwa na rynkach światowych, a jednocześnie zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe w ujęciu krajowym i europejskim" - dodał.

Uprawnienia i obowiązki Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) obejmują następujące obszary polityki: wspólna polityka rolna (WPR), zdrowie i dobrostan zwierząt, zdrowie roślin, jakość produktów rolnych, leśnictwo i agroleśnictwo.Poza pracami legislacyjnymi, komisja AGRI monitoruje wdrażanie WPR oraz inne ważne kwestie takie jak bezpieczeństwo żywnościowe. W tym zakresie współpracuje ściśle z Komisją Europejską, Radą UE oraz innymi instytucjami UE i z zainteresowanymi stronami.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.