14.11.2018/14:27

Drożejąca żywność napędzi wzrost inflacji w 2019 r.

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI obniżyła się w październiku do 1,8 proc. r/r wobec 1,9 proc. we wrześniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (1,7 proc.) i poniżej konsensusu rynkowego (1,9 proc.).

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku zmniejszenia inflacji (o 0,1 pkt. proc.) była niższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, która obniżyła się w październiku do 1,8 proc. r/r wobec 2,3 proc. we wrześniu. Jej spadek wynikał z niższego tempa wzrostu cen w kategoriach "owoce”, "mleko, sery i jaja”, "mięso” oraz "oleje i tłuszcze” w znacznym stopniu ze względu na efekty wysokiej bazy sprzed roku.

- Do spadku inflacji przyczyniła się również niższa dynamika cen nośników energii (1,4 proc. r/r w październiku wobec 1,8 proc. we wrześniu), której spadek, podobnie jak w przypadku dynamiki cen żywności, związany był z efektami wysokiej bazy sprzed roku. W kierunku zwiększenia inflacji oddziaływała natomiast wyższa dynamika cen paliw (12,8 proc. w październiku wobec 12,0 proc. we wrześniu), a także wzrost inflacji bazowej, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła 0,9 proc. r/r w październiku wobec 0,8 proc. we wrześniu. Zwiększanie inflacji bazowej wynikało przede wszystkim z wyższego tempa wzrostu cen w kategoriach "odzież i obuwie” (-2,9 proc. r/r w październiku wobec -3,3 proc. we wrześniu), "rekreacja i kultura” (1,9 proc. wobec 1,8 proc.) oraz "restauracje i hotele” (3,1 proc. wobec 3,0 proc.). W kolejnych miesiącach oczekujemy dalszego, łagodnego wzrostu inflacji bazowej. Będzie on związany z umiarkowaną presją kosztową będącą skutkiem rosnących kosztów pracy oraz energii – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- Opublikowane dziś dane są spójne z naszą prognozą inflacji na lata 2018-2019. Oczekujemy, że w IV kw. br. inflacja obniży się do 1,8 proc. r/r wobec 2,0 proc. w III kw., co związane będzie ze zmniejszeniem dynamiki cen żywności, paliw i nośników energii. Przeciwny efekt będzie miał prognozowany przez nas wzrost inflacji bazowej. W efekcie w całym 2018 r. inflacja spadnie do 1,7 proc. wobec 2,0 proc. w 2017 r. W 2019 r. oczekujemy wzrostu inflacji do 2,2 proc., co złożą się wyższa dynamika cen żywności, zwiększenie inflacji bazowej oraz spadek dynamiki cen paliw i nośników energii. Czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy jest obserwowany silny spadek cen ropy naftowej, która po przeliczeniu na złotego od początku października br. obniżyła się o ok. 25 proc. – wskazuje Jakub Olipra.

Zgodnie z danymi opublikowanymi dzisiaj przez GUS, tempo wzrostu gospodarczego w III kw. nie zmieniło się w porównaniu do II kw. i wyniosło 5,1 proc. r/r, tym samym kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (4,7 proc.). Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zwiększyła się do 1,7 proc. w III kw. wobec 1,1 proc. w II kw. Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec miesiąca.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.