06.05.2020/08:32

Galerie handlowe nie mają wyjścia - renegocjują umowy z najemcami

Już w tym tygodniu może dojść do renegocjacji umów najmu pomiędzy najemcami a grupą właścicieli ponad połowy centrów handlowych w Polsce. Detaliści chcą obniżenia czynszów od 16 marca, gdy wprowadzono ograniczenia w handlu w obiektach wielkopowierzchniowych – dowiedział się "DGP".

Z informacji ośrodka badań handlu detalicznego Retail Institute wynika, że 14 z ponad 30 właścicieli 305 obiektów handlowych zgodziło się na żądania najemców, którzy domagają się wstecznej zmiany warunków umów najmu.

Zarządcy nieruchomości muszą się zmierzyć z faktem, że sieci detaliczne masowo wypowiadają umowy najmu, wskutek czego nawet 20 proc. lokali nie podjęło pracy mimo zniesienia części ograniczeń handlu w centrach handlowych. Firmy takie jak LPP czy Kazar oczekują porozumienia w sprawie nowych warunków współpracy, uwzględniających nową sytuację, jeśli jednak ich oczekiwania nie zostaną spełnione, są gotowe wypowiadać umowy i szukać nowych lokalizacji.

Detaliści chcą, aby czynsz naliczany był proporcjonalnie do realizowanego obrotu, natomiast właściciele obiektów proponują ustalenie tzw. czynszu minimalnego i ponoszenia przez najemców opłat marketingowych i serwisowych. Tłumaczą, że sieci handlowe mogły dzięki tarczy antykryzysowej nie płacić za najem, podczas gdy zarządcy galerii cały czas ponosiły koszty utrzymania i ograniczonego funkcjonowania obiektów – relacjonuje DGP..

Grupa właścicieli 305 centrów handlowych zleciła firmie Deloitte wykonanie analiz, z których wynika, że w marcu spadek przychodów branży wniósł od 0,3 do 0,7 mld zł, a w kwietniu od 0,5 do 1,2 mld zł. W kolejnych miesiącach luka finansowa może wynieść od 1,5 do nawet 5 mld zł.

Czytaj więcej na stronie dziennik.pl

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • kpina 08.05.2020

    A co chcieliby utrzymać ceny najmu przy zamkniętych sklepach przez miesiąc i teraz ze zdecydowanie mniejszym ruchem? Przesada. Wszyscy tracą, a oni chcieli mieć dalej tyle samo.

  • michal 07.05.2020

    I bardzo dobrze, czynsz w galeriach jest mocno przeceniony.

  • Ob serwator 06.05.2020

    Interesuje mnie, czy to dotyczy także mniejszych najemców i franczyzobiorców? Czy wypracowywana jest jedna strategia dla wszystkich najemców, czy każdy działa indywidualnie?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.