06.05.2020/08:32

Galerie handlowe nie mają wyjścia - renegocjują umowy z najemcami

Już w tym tygodniu może dojść do renegocjacji umów najmu pomiędzy najemcami a grupą właścicieli ponad połowy centrów handlowych w Polsce. Detaliści chcą obniżenia czynszów od 16 marca, gdy wprowadzono ograniczenia w handlu w obiektach wielkopowierzchniowych – dowiedział się "DGP".

Limit 8 bezpłatnych artykułów został wyczerpany.
Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo.
Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

W ramach subskrybcji otrzymasz:
 • Najważniejsze informacje z branży;
 • Archiwum blisko 40 000 profesjonalnych tekstów;
 • Wywiady, opinie i pogłębione analizy pomagające w codziennej pracy
Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Lidia Rozwadowska 19.01.2021

  Centra handlowe bezwzględnie wykorzystują luki w stworzonej ustawie COVID. według nich to na najemcy spoczywa obowiązek powstrzymania się od prowadzenia handlu/usług natomiast centrum udostępnia lokale w niezmienionej formie. tak więc centrum może naliczać opłąty czynszowe i koszty wspólne a najemca musi je płacić bezwarunkowo.
  mówimy tu stricte o "lokalu" jako najętej powierzchni w obrębie tzw. GLA centrum.
  jedyny sposób aby wyjść z tego chorego zamkniętego koła obłudy i narzucanych warunków przez wynajmujących to natychmiastowe założenie sprawy sądowej z art. 357(1) i 495 kc. z żądaniem rozwiązania umowy wstecznie lub zmiany jej warunków przez sąd.
  niestety innej drogi nie ma. proponuję też rozważyć dodatkowo podniesienie zarzutu wyzysku,

  co do czynszów w galeriach - zgadzam się - pozostały one na wyimaginowanym i sztucznie wyśrubowanym całkowicie odrealnionym poziomie z czasów gdy poza galeriami nie było długo długo nic....

  dziś mamy internet, ulicę, które zaczyna całkiem nieźle pracować - nadto, nie ma zagrożenia zamknięciem.

  przykładowo w Poznaniu czy Łodzi w lokalizacji "TOP" różnica w czynszu galeria/ulica to blisko 5-10x a lokalizacja dokładnie ta sama.

  realny czynsz w galeriach przy dzisiejszych układach to 5-10% obrotu miesięcznego przy założeniu że sytuacja galerii nie ulegnie zmianie na lepsze jeszcze przez minimum 5-10 lat. kto podpisuje na wyższym ten sam sobie zakłada pętlę na szyję.

 • kpina 08.05.2020

  A co chcieliby utrzymać ceny najmu przy zamkniętych sklepach przez miesiąc i teraz ze zdecydowanie mniejszym ruchem? Przesada. Wszyscy tracą, a oni chcieli mieć dalej tyle samo.

 • michal 07.05.2020

  I bardzo dobrze, czynsz w galeriach jest mocno przeceniony.

 • Ob serwator 06.05.2020

  Interesuje mnie, czy to dotyczy także mniejszych najemców i franczyzobiorców? Czy wypracowywana jest jedna strategia dla wszystkich najemców, czy każdy działa indywidualnie?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.