08.11.2017/11:42

J.Śniadek: Zakaz handlu w niedziele może się opóźnić. Drugie czytanie w Sejmie przełożone!

Zakaz handlu w niedziele może wejść w życie z niewielkim opóźnieniem, na przykład 1 lutego 2018 r. - zadeklarował w rozmowie z RMF FM poseł Janusz Śniadek (PiS). Powodem jest konieczność wprowadzenia do procedowanego w Sejmie projektu ustawy zmian, które pozwoliłyby na uniknięcie obowiązku notyfikacji Komisji Europejskiej.

Ponadto portal 300polityka dowiedział się, że - wbrew wcześniejszym zapowiedziom - w tym tygodniu nie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy w Sejmie. Przypomnijmy, że Polska Agencja Prasowa w ubiegłym tygodniu nieoficjalnie poinformowała, że drugie czytanie planowane jest na czwartek 9 listopada.

Zgodnie z opinią Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którą ujawniliśmy w poniedziałek na portalu wiadomoscihandlowe.pl jako pierwsi, projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele powinien zostać zgłoszony w Brukseli po to, aby inne państwa unijne mogły wyrazić swoją opinię na jego temat. To konsekwencja zawarcia w projekcie ustawy przepisów dotyczących tzw. usług społeczeństwa informacyjnego. Jeśli projekt ustawy zostanie notyfikowany, wejście w życie zakazu handlu w niedziele mogłoby się opóźnić o 3-18 miesięcy.

W związku z opinią MSZ, obóz Prawa i Sprawiedliwości zastanawia się nad usunięciem z projektu ustawy wspominanych przepisów. Chodzi o regulacje dotyczące sklepów i platform internetowych. Aktualnie projekt ustawy przewiduje, że z zakazu handlu w niedziele zwolnione będą tylko te e-sklepy i e-platformy, w których sprzedaż odbywa się w sposób zautomatyzowany.

Dotychczas do obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele wprowadzono już - w sejmowej podkomisji i komisji - ok. 30 poprawek PiS. Ewentualne przegłosowanie kolejnych zmian w trakcie drugiego czytania projektu -\może, ale nie musi opóźnić wejście w życie nowego prawa. Przy odpowiedniej determinacji posłów PiS, ustawa mogłaby zostać uchwalona przez Sejm jeszcze w tym miesiącu. Później ustawa trafi do Senatu, a następnie na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Czytaj więcej:
MSZ o zakazie handlu w niedziele: Konieczna notyfikacja Komisji Europejskiej! [TYLKO U NAS]

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.