07.02.2018/10:28

Kancelaria Prezydenta nie ujawni materiałów dotyczących ustawy o zakazie handlu w niedziele

Kancelaria Prezydenta odmówiła redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl ujawnienia materiałów dotyczących ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, które zostały w niej opracowane. Zdaniem kancelarii, dokumenty te "mają charakter wewnętrzny" i nie stanowią informacji publicznej. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że kancelaria nie zleciła sporządzenia ani jednej analizy dot. ustawy podmiotom zewnętrznym.

Nasza redakcja 24 stycznia br. wystąpiła do Kancelarii Prezydenta o ujawnienie wszystkich analiz i opinii prawnych dotyczących ustawy (lub wcześniej projektu ustawy) o ograniczeniu handlu w niedziele, jakie powstały w kancelarii od 2016 r. Zapytaliśmy o to w trybie dostępu do informacji publicznej, co oznacza, że Kancelaria Prezydenta miała prawny obowiązek odpowiedzieć nam niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni.

Odpowiedź wpłynęła do nas 6 lutego. - Kancelaria Prezydenta RP nie zamawiała analiz i opinii prawnych dotyczących ww. ustawy. Jeżeli natomiast chodzi o materiały dotyczące ww. ustawy opracowane w Kancelarii Prezydenta RP, to mają one charakter wewnętrzny - tak brzmi odpowiedź, na którą przyszło nam czekać 13 dni.

W dalszej części odpowiedzi na nasz wniosek Kancelaria Prezydenta powołuje na kilka wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazujących, jakie dokładnie materiały mogą zostać uznane za "dokumenty wewnętrzne". To m.in. te materiały, które "nie są skierowane do podmiotów wewnętrznych", "mogą służyć wymianie informacji pomiędzy pracownikami danego podmiotu", "mogą określać zasady ich działania w określonych sytuacjach", "mogą też być fragmentem przygotować do powstania aktu będącego formą działalności danego podmiotu".

- Dokumenty wewnętrzne służą wymianie informacji, zgromadzeniu niezbędnych materiałów, uzgadnianiu poglądów i stanowisk. Mogą mieć dowolną formę, nie są wiążące co do sposobu załatwienia sprawy, nie są w związku z tym wyrazem stanowiska organu - tłumaczy Kancelaria Prezydenta, odmawiając tym samym udostępnienia redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl wskazanych przez nas materiałów.

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda 30 stycznia br. podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele (5 lutego została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, a już 1 marca wejdzie w życie). Kancelaria Prezydenta zorganizowała z tej okazji uroczystą ceremonię w Pałacu Prezydenckim, na której pojawili się m.in. Piotr Duda i Alfred Bujara ze związku zawodowego NSZZ "Solidarność", minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz posłowie PiS Janusz Śniadek i Jan Mosiński.

- Wierzę, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział prezydent Andrzej Duda tuż przed złożeniem podpisu pod ustawą ograniczającą niedzielny handel. – To moment przywrócenia pewnej normalności, a także moment pokazania solidarności, tej wewnątrzspołecznej; solidarności tych, którzy w handlu nie pracują i mają wolne w niedziele, z tymi którzy w handlu pracują, dla których dotąd niedziela nie była dniem, który mogliby spędzić ze swoimi dziećmi, ze swoimi małżonkami, ze swoją rodziną. Także tym ludziom wolna niedziela się należy – oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent opowiedział, że parę miesięcy temu, kiedy robił zakupy wspólnie z żoną w osiedlowym sklepie, w którym jest "dobrze znanym klientem", jedna z pracownic zapytała go: "panie Andrzeju, czy pan podpisze tę ustawę o zakazie handlu w niedziele?".

– Odpowiedziałem, że tak, oczywiście. Wtedy ona podziękowała mi bardzo w imieniu swoim i jej koleżanek – oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.