24.09.2013/17:13

Lekkerland Polska w likwidacji

Przed kilku dniami pracownicy spółki Lekkerland Polska zostali poinformowani, że niemiecka centrala grupy podjęła decyzję o likwidacji polskiego oddziału – dowiedziały się „Wiadomości Handlowe”. Tym samym Polska będzie kolejnym – po Rumunii – krajem, z którego niemiecki dystrybutor postanowił się wycofać.

Procedura likwidacji spółki potrwa około pół roku. Lekkerland Polska będzie wypełniał swoje zobowiązania wobec klientów do końca br. Potem zamierza obsługiwać jedynie wybranych partnerów. Proces likwidacyjny ma się zakończyć w marcu 2014 roku. W firmie ruszyły już procedury związane ze zwolnieniami pracowników. Lekkerland Polska był przez lata największym dostawcą produktów impulsowych, wyrobów tytoniowych, kart i zestawów startowych telefonii komórkowej oraz leków OTC na naszym rynku. Jednak słabe w ostatnich latach wyniki finansowe spółek z Europy środkowo-wschodniej spowodowały, że wiosną br. centrala Lekkerlandu zdecydowała się na zamknięcie oddziału w Rumunii i wydzielenie ze struktur grupy działalności segmentów w Europie Wschodniej. Mimo to Roman Zuzok, pełniący wówczas od roku funkcję prezesa zarządu spółki Lekkerland Polska, pozostawał optymistą. Podkreślał, że konieczność operacyjnego oddzielenia od grupy spółek w Polsce i Czechach oznacza, iż rozważane są najlepsze możliwe rozwiązania – zarówno dla pracowników i właścicieli, jak i dla samych klientów. Optymizm ten miał podstawy w fakcie, że minione dwanaście miesięcy firma zamknęła sprzedażą rzędu 3,4 mld zł – o ponad 400 mln zł większą niż rok wcześniej. Udało się też utrzymać całą materialną bazę działalności, a więc 13 oddziałów, w tym 5 centrów dystrybucyjnych. Zachowano również, liczącą 4500 pozycji asortymentowych ofertę oraz liczbę ponad 16 500 odbiorców. W pierwszej dekadzie września funkcję w radzie nadzorczej spółki Lekkerland Polska objął Edgar Lange, od połowy lutego nowy dyrektor finansowy centrali Lekkerlandu. Dziesięć dni później pracownicy firmy dowiedzieli się o likwidacji spółki. Jak podał serwis dlahandlu.pl, 18 września firma Lekkerland Polska zgłosiła do Urzędu Pracy w Warszawie zamiar przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.