17.03.2020/08:47

List otwarty właścicieli kin do Jadwigi Emilewicz. Sytuacja wygląda dramatycznie

Kina w liście otwartym do minister rozwoju apelują o pomoc w związku z koniecznością zamknięcia sal. O wsparcie dla mniejszych kin zaapelowało też Stowarzyszenie Kin Studyjnych reprezentujących Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. To kolejna gałąź biznesu, która apeluje o wsparcie w obecnej sytuacji, bo brak klientów grozi ich bankructwem.

Kina pozostają zamknięte minimum do 25 marca, ale na razie wszystko wskazuje na to, że stan kwarantanny może się przedłużyć. Dlatego sieci Multikino, Helios i Cinema City skierowały wspólny list otwarty do minister rozwoju, Jadwigi Emilewicz. Wskazały w nim, że są jedną z pierwszych branż, która w sposób drastyczny odczuwa skutki epidemii. Proszą więc rząd, żeby doprecyzował podstawę prawną, w oparciu o którą zamknięto na dwa tygodnie wszystkie kina w kraju. Opisują też konsekwencje, jakie decyzja przyniosła im biznesom.

„Nie jesteśmy w stanie generować żadnych przychodów, jednocześnie ponosząc ogromne koszty kredytów, najmu i pensji pracowniczych. Nie mamy możliwości zastąpienia obecnych źródeł przychodów innymi – w tym czasie nasze przychody są zerowe” – czytamy w liście. W jeszcze gorszej sytuacji są małe kina studyjne, które stanowią ok. 25 proc. rynku.

Czego domagają się właściciele kin? Przyjęcia ustawy osłonowej obejmującej m.in. subsydiowanie wynagrodzeń, tak, żeby ograniczyć zwolnienia pracowników. Przesunięcia wszelkich procedur i terminów administracyjnych, w szczególności terminów na złożenie rocznych deklaracji w zakresie podatku dochodowego czy okresowych raportów do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kolejnym krokiem jest ograniczenie na pewien czas wpłat realizowanych przez kina na fundusz PISF wspierający produkcję filmów, ograniczenie stałych opłat za dystrybucję energii elektrycznej oraz możliwości uzyskania finansowania dłużnego lub gwarancji bankowych, tak żeby można było wypłacić wynagrodzenia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Jureczek 18.03.2020

    Jakby właścicieli kin i ich pracowników było ze 2 miliony albo jak by mieli łomy i kilofy to pewnie Pis i Duda by się nimi zainteresowali.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.