14.02.2019/16:16

Metro dynamicznie zwiększa przychody w Europie Wschodniej

W I kw. roku finansowego 2018/2019 Grupa Metro wypracowała wzrost sprzedaży LfL w walutach lokalnych o 2,3 proc. Sprzedaż w Europie Wschodniej, z wyłączeniem Rosji, rosła o 6,4 proc.

Sprzedaż raportowana LfL Metro AG spadła o -0,6 proc. – do kwoty 8.017 mln euro – głównie ze względu na negatywne zmiany w kursach walut w Rosji i Turcji. Sprzedaż w walutach lokalnych wzrosła o 2,3 proc. w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku finansowego.

EBITDa po wyłączeniu zysków z transakcji na nieruchomościach osiągnęła w omawianym okresie 472 mln euro, wobec 504 mln rok wcześniej. Spadek związany jest głównie z negatywnym oddziaływaniem czynników kursowych w Rosji i Turcji, a także z inwestycjami w pozycjonowanie cenowe w Rosji. Po wyeliminowaniu czynników kursowych spadek wyniósł tylko -16 mln euro.

– Sprzedaż i dochody Grupy Metro są zgodne z prognozami. Podjęte w Rosji działania przynoszą korzystne rezultaty. Rośnie sprzedaż w Azji i Europie Wschodniej, rozwija się także segment serwisowy. Możemy potwierdzić prognozy na cały rok finansowy 2018/2019 – zapewnił Olaf Koch, Przewodniczący Rady Zarządzającej Metro AG.

W Europie Wschodniej z wyłączeniem Rosji sprzedaż LfL wzrosła o pokaźne 6,4 proc. – do kwoty 1.861 mln euro. W walutach lokalnych wzrost wyniósł 6,4 proc. Jak podkreśla firma, „prawie wszystkie rynki w tym regionie przyczyniły się do wzrostu. Ze względu na negatywne czynniki kursowe, przede wszystkim w Turcji, sprzedaż raportowana wzrosła tylko o 0,8 proc.

EBITDA w tym regionie, po wyłączeniu transakcji na nieruchomościach, wyniosła 113 mln euro, wobec 123 mln rok wcześniej. To spadek o -9 proc.

W raporcie za I kw. roku finansowego 2018/2019 segment hipermarketów został już wyłączony z „operacji bieżących” i był raportowany jako biznes przeznaczony na sprzedaż – „discontinued operations”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.