26.01.2020/08:44

Ministerstwo Rozwoju: Sprzedaż detaliczna w styczniu wzrośnie o ponad 5 proc.

Ministerstwo Rozwoju opublikowało prognozę, w której stwierdza, iż spodziewa się w styczniu br. tempa wzrostu sprzedaży detalicznej przekraczającego 5 proc. w ujęciu rok do roku. Resort Jadwigi Emilewicz podkreśla zarazem, że ze względu na efekt wysokiej bazy oczekuje wolniejszych wzrostów w kategoriach "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" oraz "meble, rtv, agd".

Przypomnijmy, że według wstępnych danych GUS sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w grudniu 2019 r. była o 5,7 proc. wyższa w porównaniu z grudniem 2018 r. i jednocześnie o 14,1 proc. wyższa niż w listopadzie. Opublikowane wyniki były zbliżone do oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost na poziomie ok. 5,9 proc. W całym 2019 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,4 proc.

W cenach bieżących grudniowa sprzedaż była wyższa o 7,5 proc. w ujęciu rocznym i o 14,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Wśród ważniejszych grup przedsiębiorstw największy wzrost sprzedaży w grudniu odnotowano w podmiotach "prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach" – o 10,6 proc. Wyższy niż przeciętnie wzrost nastąpił także w kategoriach "meble, rtv, agd" – o 13,6 proc. oraz "tekstylia, odzież i obuwie" – o 8 proc.

Nieznaczny spadek sprzedaży odnotowano natomiast w podmiotach handlujących "żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi" (o 0,2 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.