14.06.2016/11:12

Nieuczciwe praktyki handlowe: zobacz projekt ustawy autorstwa MRiRW!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po kilku miesiącach prac i licznych konsultacjach zaprezentowało projekt ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt przyznaje nowe, szerokie uprawnienia Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów i przewiduje surowe kary dla przedsiębiorców łamiących nowe prawo - mogą one sięgnąć aż 3 proc. obrotów firmy.

Resort rolnictwa w uzasadnieniu do projektu napisał, że struktura rynku rolno-żywnościowego w Polsce sprawia, iż jest on szczególnie podatny na stosowanie nieuczciwych praktyk, to jest zachowań, które rażąco odbiegają od dobrego postępowania handlowego oraz są sprzeczne z zasadą dobrej wiary i uczciwego obrotu, a także są jednostronnie stosowane przez partnera handlowego wobec jego kontrahenta.

Ministerstwo zauważa przy tym, że nieuczciwe praktyki handlowe mogą być stosowane przez każdą ze stron relacji biznesowych i na każdym etapie łańcucha dostaw. To m.in. takie działania, jak narzucanie wzorów umów bez możliwości negocjowania ich treści, wymuszanie poziomu cen zakupu i wydłużanie terminów płatności za dostarczone towary, czy dodatkowe, nieekwiwalentne świadczenia, przybierające różną postać i nazwę.

Bat na wielki handel

Zdaniem MRiRW, "szczególnie dotyczy to praktyk stosowanych przez handel wielkopowierzchniowy". Resort zarzuca dużym sklepom pobieranie opłat za powierzchnię ekspozycyjną i sprzedażową, opłat za usługi reklamowe, opłat za przeprowadzenie akcji okolicznościowej, opłat za przekazywanie informacji o sprzedaży wyborów w poszczególnych placówkach handlowych, opłat z tytułu otwarcia nowej placówki nabywcy, opłat za brak zwrotów produktów, opłat za koszty utylizacji produktów oraz wielu, wielu innych opłat.

"To praktyki, w których silniejsza strona przerzuca na drugą stronę swoje ryzyko gospodarcze" - twierdzi ministerstwo, podkreślając przy tym, że choć z formalnego punktu widzenia na podstawie obowiązującego w Polsce prawa dostawcy mają możliwość obrony swoich interesów ekonomicznych, to jednak praktyka okazuje się inna. Konieczność ponoszenia przez dostawców wysokich kosztów procesu i świadomość, że postępowania przed sądem mogą potrwać nawet kilka lat, powodują, że nie walczą oni o swoje interesy, lecz poddają się dyktatowi sieci.

- Bardzo ważne jest aby mieć świadomość, że stosowanie nieuczciwych praktyk w obrocie produktami [rolno-spożywczymi] osłabia kondycję finansową producentów żywności i surowców rolnych, a co za tym idzie wpływa na obniżenie jakości produkowanych towarów, zmniejsza potencjał inwestycyjny producentów żywności, ogranicza ich działania innowacyjne. Te czynniki negatywnie oddziałują w konsekwencji na konsumenta - napisało MRiRW w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • trolololo 14.06.2016

    Aaaaaaaa Pis się wziął do roboty! I co POHiD na to? Czekam na ich komentarz :D

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.