29.04.2020/10:24

Od 4 maja sklepy w galeriach handlowych będą ponownie otwarte!

Zaraz po majówce, 4 maja, wznowiona zostanie działalność sklepów w galeriach handlowych - poinformował w środę podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Sklepy będą musiały działać w podwyższonym reżimie sanitarnym. Ponadto w placówkach będzie obowiązywał limit klientów (jeden klient na każde 15 mkw.). Przestrzeń rekreacyjna i restauracyjna w galeriach pozostanie zamknięta.

- „Mamy dzisiaj bardzo szczególny dzień. Z wysokim prawdopodobieństwem można zakładać, że po raz pierwszy liczba osób, które zostaną zakażone będzie mniejsza lub bardzo zbliżona do liczby wyzdrowień. Działamy szybciej, aby życie gospodarcze nabrało tempa, ponieważ jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem. Nie jesteśmy jednak pewni, co będzie za miesiąc czy dwa, musimy więc działać elastycznie. Nie pokazujemy konkretnych dat, bo z pokorą musimy przyznać, że koronawirus jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet na centymetr nie rezygnujemy z zachowania reguł bezpieczeństwa, w tym izolacji społecznej - mówił w środę premier Morawiecki o najnowszych decyzjach rządu.

- Od 4 maja będą mogły być otwarte galerie handlowe, ale w podobnym reżimie obostrzeń, jaki obowiązuje w mniejszych sklepach: w każdym pomieszczeniu, każdym sklepie może przebywać jeden klient na każde 15 mkw. powierzchni. Zasady te wypracowaliśmy wspólnie z reprezentacjami galerii handlowych, z podmiotami, które prowadzą galerie handlowe. Wierzę w to, że te podmioty będą się trzymały tych obostrzeń – ogłosił premier Morawiecki podczas konferencji prasowej.

 - [Wierzę w to], że te podmioty będą się trzymały tych obostrzeń, że ciągi komunikacyjne, które w galeriach handlowych są miejscami, gdzie często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste… pustawe. Natomiast w sklepach będzie możliwość robienia zakupów – sprecyzował.

- Kolejne etapy luzowania będą ogłaszane w cyklu dwutygodniowym, przy czym zastrzegam, że w zależności od rozwoju sytuacji możemy przyspieszać niektóre decyzje, np. dotyczące otwierania niektórych usług. Takie decyzje będą podejmowane po przeprowadzeniu odpowiednich analiz. Przyspieszanie lub przynajmniej utrzymanie tempa luzowania w gospodarce zależy od trzech kluczowych kryteriów. Pierwsze to ten „radosny” wskaźnik, który pokazuje, że więcej osób zdrowieje niż zostaje wykrytych przez testy jako zakażone. Drugi warunek, to utrzymanie dystansowania społecznego. Trzeci, to [wystarczająca – red.] wydajność naszej służby zdrowia - powiedział szef polskiego rządu.

Limit będzie dotyczył galerii jako całości oraz sklepów, które się w nich znajdują. Tak żeby zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Projekt rozporządzenia zostanie opublikowany dzisiaj.— Piotr Müller - rzecznik rządu (@PiotrMuller) April 29, 2020
Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Cwaniaczek 30.04.2020

  Ciekawe dla ilu klientów to będzie najdroższa wizyta w galerii mimo,że niekoniecznie się obłowią na zakupach...już widzę te mandaty za zaparkowanie obok innego samochodu bez utrzymania miejsca wolnego pomiędzy samochodami...

 • Anchor 29.04.2020

  @ A. Czyli co, 0,2% lub się ewakuujemy?

 • kj 29.04.2020

  hahaha zyczę powodzenia w sprawdzaniu ilości osób w galerii, gdzie niektóre mają po kilka wejść z różnych stron. poza tym ciekawe jak ktoś to zweryfikuje? przyjedzie policja, zamknie obiekt i policzy ile osób jest w środku?

 • Cwaniaczek 29.04.2020

  Chętnie się zalapie na stopa jeśli ktoś jedzie do Mongolii, Zambii czy inną Arubę...

  Zasady bezpieczeństwa hehe dobre sobie...nikt, NIKT nie upilnuje w centrach handlowych tych Waszych obostrzeń, wytycznych o utrzymaniu odległości itp. ale wiecie co... NIKT się tym za specjalnie nie przejmie bo wiadomo że NIKT tego nie sprawdzi,nie zweryfikuje.

 • Amman 29.04.2020

  Dobrze, że 3. Maja nas Mateusz o tym nie poinformował pff

 • .N 29.04.2020

  Petru się cieszy!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.