19.06.2020/17:20

Pandemia koronawirusa zepchnęła polską gospodarkę w recesję [ANALIZA]

Ze względu na pandemię COVID-19 polski PKB w II kw. spadnie o 10,5 proc. r/r, w III kw. o 2,5 proc., w IV kw. o 4,1 proc., a w całym 2020 roku obniży się 3,8 proc. – prognozują eksperci banku Credit Agricole.

„Uważamy, że roczna dynamika PKB powróci do dodatnich poziomów dopiero w II kw. 2021 roku, a tempo wzrostu gospodarczego w całym 2021 roku wyniesie 3,2 proc. W konsekwencji polski PKB osiągnie swoją wartość sprzed wybuchu pandemii dopiero w 2022 roku. Czynnikiem ryzyka w górę dla naszej prognozy jest zapowiedziane przez KE uruchomienie unijnego funduszu odbudowy, mającego na celu złagodzenie ekonomicznych skutków pandemii w UE. W całym horyzoncie naszej prognozy zakładamy, że inflacja będzie kształtowała się w łagodnym trendzie spadkowym” – czytamy w „Kwartalniku Agrobiznes” banku Credit Agricole.

Analitycy banku oczekują, że w 2020 roku wyniesie ona 3,6 proc., podczas gdy w 2021 roku obniży się do 2,2 proc. Uważają też, że w najbliższych kwartałach w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływać będą niższe dynamiki cen żywności oraz spadek inflacji bazowej. Pandemia COVID-19 doprowadziła do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Trudna sytuacja finansowa firm oddziałuje w kierunku wolniejszego wzrostu wynagrodzeń, spadku zatrudnienia oraz zwiększenia stopy bezrobocia. Efekt ten został jednak w istotnym stopniu złagodzony przez programy pomocowe uruchomione przez polski rząd. W konsekwencji podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą stopa bezrobocia w Polsce nie osiągnie dwucyfrowego poziomu.

„Uważamy, że na koniec 2020 roku wyniesie ona 7,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec 2019 roku, a w 2021 roku spadnie do 6,1 proc. Z kolei tempo wynagrodzeń obniży się w 2020 roku do 4,1 proc. r/r wobec 7,2 proc. w 2019 roku, podczas gdy w 2021 roku spadnie ono do 3,0 proc. Zrealizował się nasz scenariusz, w którym RPP obniżyła stopy procentowe (obecnie stopa referencyjna wynosi 0,10 proc.). Uważamy, że w warunkach inflacji kształtującej się poniżej celu w średnim okresie oraz niskiej aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw RPP będzie utrzymywać łagodną politykę pieniężną przez dłuższy czas. W przypadku materializacji naszego scenariusza załamania aktywności inwestycyjnej firm oczekujemy, że jesienią RPP skorzysta z kolejnych niekonwencjonalnych działań w polityce pieniężnej. Uważamy, że EURPLN obniży się do 4,37 na koniec br. ze względu na spadek globalnej awersji do ryzyka oraz wyceniane przez inwestorów w coraz większym stopniu ożywienie gospodarcze w Polsce i na świecie wspierane przez luźną politykę fiskalną i pieniężną. W przyszłym roku łagodna aprecjacja złotego utrzyma się (spadek EURPLN do 4,33 na koniec 2021 roku)” – prognozują analitycy Credit Agricole.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.