16.02.2020/23:17

PKN Orlen ma ambitny plan rozwoju sieci stacji paliw na Litwie. Na celowniku jest także Łotwa i Estonia

PKN Orlen uruchomił nową, pierwszą od 12 lat, stację paliw na Litwie. Jeszcze w tym roku powstaną kolejne trzy obiekty. Koncern prowadzi jednocześnie zaawansowany proces modernizacji sieci detalicznej w tym kraju. Przygląda się również możliwościom akwizycyjnym na Łotwie i w Estonii.

Rozpoczęcie rynkowej ekspansji po dwunastu latach zastoju stało się możliwe m.in. dzięki rekordowym wynikom sprzedaży na litewskich stacjach Orlen, które wypracowano w 2019 r.

- Osiągamy dobre wyniki sprzedaży na Litwie, więc konsekwentnie rozwijamy sieć stacji oferujących najwyższy standard usług, gwarantowaną jakość paliw oraz bogatą ofertę pozapaliwową, w  której znaczny udział mają produkty polskiego pochodzenia – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Warto dodać, że obecnie na Litwie działa 26 stacji pod marką Orlen, a  pięć nowych lokalizacji jest już przygotowanych.

Nowe stacje powstają w najlepszych lokalizacjach. Klienci mogą już korzystać z bogatej oferty Orlenu na stacji w Poniewieżu. Jeszcze w tym roku oddane zostaną obiekty w Wilnie (Zirmunai),  przy drodze E67 tzw. Via Baltica, która połączy Finlandię z Europą Zachodnią (Timejas) oraz autostradzie A1 z Wilna do Kłajpedy (Elektrenai).

Realizowane są też projekty mające na celu budowę nowych stacji na miejscu istniejących (tzw. Zburz I Zbuduj”. W ciągu 3 miesięcy powinny zostać zakończone prace na pierwszym takim obiekcie. Kolejne 4 projekty tego typu rozpoczną się jeszcze w 2020 roku. W większości przypadków będzie się to wiązało z powiększeniem istniejących obiektów, przede wszystkim sklepów.

PKN Orlen realizuje też plan modernizacji 12 stacji, które pozwolą na wprowadzenie standardu Stop Cafe 2.0. Do końca 2019 r. zmodernizowano osiem obiektów, cały projekt zakończy się w tym roku.

PKN Orlen zamierza w 2020 roku zwiększyć liczbę stacji paliw na Litwie przynajmniej do 29 punktów, a docelowo w ciągu kilku lat chce mieć na tym rynku 70-80 stacji. Docelowo PKN Orlen chce mieć na Litwie  70-80 stacji.

Koncern prowadzi analizy rynkowe badające potencjał wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań m.in. w zakresie możliwości instalacji ładowarek dla samochodów elektrycznych, dystrybutorów AdBlue dla samochodów osobowych czy elementów reklamy cyfrowej (tzw. digital signage). Na najważniejszych stacjach planowana jest też budowa wysokich witaczy reklamowych z logo Orlen, co byłoby nowym rozwiązaniem na tym rynku.

Obecnie na litewskich stacjach pod marką Orlen ok. 20 proc. asortymentu stanowią produkty polskich dostawców. Są to przede wszystkim mleko, parówki do hot-dogów, dodatki do kawy, soki, napoje energetyczne, woda, oleje, płyny do spryskiwaczy, czy kosmetyki samochodowe.

Potwierdzeniem słuszności obranej przez Orlen strategii są wyniki sprzedaży. Orlen Baltics Retail, spółka zależna PKN Orlen na Litwie, operator litewskich stacji paliw koncernu, osiągnęła rekordowe wolumeny sprzedaży paliw. Ten wzrost był wyższy niż średnia rynkowa. Jednocześnie w 2019 r. osiągnięto rekordowo wysoki poziom marży pozapaliwowej.

Pod kątem możliwości zakupowych obserwowana jest Łotwa i Estonia. Jeśli tylko pojawi się właściwa okazja akwizycyjna to plan rozciągnięcia sieci stacji paliw Orlen na wszystkie Kraje Bałtyckie zostanie zrealizowany.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.