02.06.2020/10:11

Powraca kradzież szczególnie zuchwała. Wyższe wyroki dla złodziei sklepowych i kieszonkowców

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna” nawet na osiem lat więzienia będzie można skazać złodzieja sklepowego lub kieszonkowca niezależnie od wartości skradzionych przedmiotów.

Definicja takiego przestępstwa ma zostać dodana do kodeksu karnego ustawą o tzw. tarczy 4.0. Jednak prawnicy przestrzegają, że definicja, którą planuje się dodać do kodeksu jest zbyt ogólna. Czym ma być kradzież zuchwała? To „kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby, w celu zawładnięcia mieniem; kradzież mienia ruchomego znajdującego się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonego lub przemieszczanego przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującego się w przedmiotach przenoszonych lub przemieszczanych w takich warunkach”.

Prawnicy wskazują, że ciężko będzie ocenić, czy postawa złodzieja jest „lekceważąca lub wyzywająca” i że nie są to oceny wynikające z przepisów prawa.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • W końcu. 04.06.2020

    Czas najwyższy.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.