04.01.2017/09:59

Pracodawcy będą płacić większe składki ZUS

Nowe zmiany prawne będą najbardziej dotkliwe dla drobnych przedsiębiorców, m.in. prowadzących sklepy – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą prowadziły w ub.r. zryczałtowane składki na ZUS w wysokości 1121 zł miesięcznie, niezależnie od zarobionej kwoty. W tym roku stawka wzrośnie do około 1180 zł miesięcznie, co oznacza wzrost o kilkaset złotych rocznie.

Ekonomiści szacują, że podniesienie składek najbardziej uderzy m.in. w drobny handel oraz niewielkie firmy usługowe. A małych firm działa w Polsce około 2 mln.

Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, składki płacone przez przedsiębiorców rosną regularnie od 10 lat i będą dalej rosły. Taka sytuacja, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach będzie wpychać ludzi do szarej strefy. A już teraz, według GUS, w ten sposób dorabia ponad 700 000 Polaków. To oficjalne dane, prawdopodobnie zaniżone. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.