05.11.2018/16:07

Przez 12 listopada sieci handlowe znalazły się w wyjątkowo trudnej sytuacji

Nie znamy ostatecznego kształtu ustawy o Święcie Narodowym z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, która ustanawia 12 listopada dniem wolnym od pracy. To stawia handel w wyjątkowo trudnej sytuacji – zwraca uwagę w komunikacie Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD).

Senat wniósł poprawki, które zmieniły pierwotny tekst ustawy i dopiero po posiedzeniu Sejmu 7 listopada, na kilka dni przed wejściem ustawy w życie, dowiemy się, czy handel będzie objęty zakazem pracy 12 listopada.

„Jest to zbyt krótki czas, aby przedsiębiorstwa mogły dostosować się do nowych regulacji, zmienić harmonogram dostaw i logistykę. Szczególnie ważne jest to w kontekście dostaw produktów świeżych, które kontraktowane są z dużym wyprzedzeniem. Ze względu na skalę zamówień i fakt, że sieci handlowe są kluczowym odbiorcą rodzimych produktów konsekwencje zakazu odczują nie tylko handlowcy, ale także polscy producenci i przetwórcy” – czytamy w komunikacie POHiD.

„Zaskakiwanie przedsiębiorców regulacjami uchwalanymi w tak szybkim tempie przeczy idei przewidywalności prawa i jest niezgodne z zasadami Konstytucji Biznesu. Handel ma służyć społeczeństwu i powinien być możliwie dostępny, zwłaszcza wtedy, gdy Polacy mają czas na zakupy. Ze względu na niesprzyjającą aurę wiele osób chętnie spędziłoby ten dzień z rodziną, korzystając z atrakcji w centrach handlowych” – czytamy dalej.

POHiD apeluje, aby 12 listopada pozostał dniem handlowym. Organizacja zaznacza, że dodatkowy, uchwalony w ostatniej chwili, dzień niehandlowy to utrudnienie dla konsumentów i straty finansowe dla firm.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • ytr 07.11.2018

  zamknąc wszytkie molochy zagraniczne,polaku niewolniku ,obudź sie!!!zasrane lidle,kauflandy dostały dotacje na zniszczenie polskiego handlu!

 • Wkurzona 06.11.2018

  No pewnie bo przecież w centrach handlowych pracują roboty które nie maja rodziny!!!! Jak czytam takie brednie to mi się nóż w kieszeni otwiera!!!
  Ale no tak przecież dla 95% społeczeństwa nie spędzenie dnia w centrum handlowym to dzień stracony!!! Nauczcie się w końcu ze istnieją inne formy spędzania rodzinnie czasu niż tylko łażenie po galeriach i wkurwianie ludzi którzy musza tam pracować w weekendy i wysłuchiwać waszego niezadowolenia z życia!!!!

 • gosc 06.11.2018

  ale naciąganie,jak braknie prądu albo awaria to co.koniec świata.

 • barany 06.11.2018

  ile jeszcze mamy znosić tę gospodarkę nakazów i zakazów. gdzie ja żyję!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MASAKRA, zamknijcie jeszcze sklepy każdego dnia

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.