25.05.2017/12:37

Rekordowo niskie bezrobocie, a będzie niższe

W kwietniu br. stopa bezrobocia osiągnęła 7,7 proc., czyli najniższy poziom od połowy roku 1991 – wynika z danych GUS.

Dane te są uśrednione dla całego kraju, a pomiędzy poszczególnymi województwami odnotowano dużą rozbieżność: od 4,6 proc. w woj. wielkopolskim do 13,3 proc. w woj. warmińsko-mazurskim. Tak niskiego bezrobocia nie notowano w Polsce od ponad ćwierć wieku. Najczęściej borykaliśmy się ze stopą bezrobocia rzędu kilkunastu proc., ale zdarzały się miesiące, w których wartość przekraczała 20 proc.

Według ekspertów to jeszcze nie koniec redukcji. – Stopa bezrobocia najprawdopodobniej zachowa tendencję spadkową i pod koniec roku może osiągnąć 7 proc. – szacuje Bartosz Grejner, analityk serwisu wymiany walut Cinkciarz.pl.

Tegoroczne rekordy powstały w konsekwencji tendencji utrzymującej się od połowy 2013 roku. Stopa bezrobocia sięgała wtedy 14 proc., po czym konsekwentnie malała. Poprawiła się też ogólna kondycja krajowej gospodarki. Dane statystyczne wykazują, że dynamicznie wzrastała produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna. – Wskaźniki nastroju konsumentów i przedsiębiorców wskazują na coraz lepszą sytuację i perspektywy dla największych gospodarek strefy euro. Polska nie jest tu zatem wyjątkiem. Dziwne byłoby, gdybyśmy w tak sprzyjających okolicznościach nie odczuli poprawy sytuacji na krajowym rynku pracy –  komentuje Bartosz Grejner.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.