01.08.2018/08:01

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o przewadze kontraktowej

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Pozwoli to m.in. na ograniczenie nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw żywności.

Dzięki ustawie, rolnicy będą mogli m.in. zawiadamiać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o nieuczciwych praktykach handlowych. Do tej pory nie mogli tego robić ze względu na brak spełnienia kryteriów: progu dotyczącego wartości obrotów realizowanych między dostawcą a nabywcą wynoszącego 50 tys. zł oraz obrotu w wysokości 100 mln zł ze strony nabywcy lub dostawcy, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.

Jak podał w komunikacie CIR, rolnicy do tej pory bali się zgłaszać do UOKiK ze względu na możliwość ujawnienia danych, a co za tym idzie utraty kontaktów.

W nowej ustawie wszystkie relacje na linii dostawca-nabywca zostaną objęte ochroną, a zgłaszający zyskają anonimowość. Uchylono m.in. przepis dotyczący łącznej wartości obrotów realizowanych między dostawcą a nabywcą – 50 tys. zł. Zrezygnowano także z minimalnego progu 100 mln zł w przypadku obrotu realizowanego przez nabywcę lub dostawcę, który stosował praktykę nieuczciwie wykorzystującą przewagę kontraktową.

Dzięki nowej ustawie zgłoszenia o stosowaniu nieuczciwych praktyk będzie mógł składać nie tylko zainteresowany przedsiębiorca, ale i "ogół obywateli". Zgłoszenia nie muszą być składane pisemnie.

Vacatio legis nowych przepisów wynosi 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.