18.07.2019/11:42

UOKiK będzie karał za zatory płatnicze. Dobra wiadomość dla firm z sektora MSP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zyskuje nowe uprawnienia. Dotyczą one zwalczania zatorów płatniczych. Prezes UOKiK-u zapowiedział, że szczególnie chronieni będą przedsiębiorcy z sektora MSP. Ustawa regulująca te kwestie jest już po pracach w Senacie i ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku.

- Zmienione zostaną przepisy i wprowadzone rozwiązania, które skrócą terminy płatności i jednocześnie przewidują sankcje dla tych, którzy nie płacą. Szczególnie chronieni będą mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Kary nakładał będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 roku, a 19 lipca Sejm będzie głosował nad senackimi poprawkami. Po ich przyjęciu akt prawny zostanie przekazany do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii szacuje, że aż 80-90 proc. przedsiębiorstw w Polsce nie otrzymuje pieniędzy na czas. Szczególnie uciążliwe jest to dla mniejszych przedsiębiorców, których brak pieniędzy na koncie może po prostu zmieść z rynku.

Nowe prawo zakłada m.in., że:

  • Terminy zapłaty w transakcjach handlowych zostaną skrócone do 30 dni od doręczenia faktury, gdy dłużnikiem jest podmiot publiczny i do 60 dni jeśli wierzycielem jest przedsiębiorstwo MSP a dłużnikiem większa firma.
  • Grupy kapitałowe i firmy, których dochód roczny przekracza 50 mln euro, będą przygotowywać sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty i przekazywać je ministrowi przedsiębiorczości i technologii. Będą to informacje publicznie dostępne.
  • Prezes UOKiK będzie nakładał kary pieniężne na firmy, które rażąco opóźniają regulowanie zobowiązań.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.