07.02.2017/10:30

Zakaz handlu w niedziele. Znamy "autopoprawki" Solidarności!

- Należy zaznaczyć, że definicja placówki handlowej mówi o obiektach, w których prowadzony jest handel. Jeżeli krytycy projektu uznają, że platforma zakupowa np. Allegro jest obiektem, to przeczy to zasadom logiki formalnej - tłumaczą dodatkowo związkowcy.

Zmieniona zostanie także definicja handlu (po słowach "należy przez to rozumieć proces polegający na sprzedaży tj. wymianie dóbr na środki pieniężne" ma zostać dopisana fraza "prowadzony przez przedsiębiorcę" - chodzi tu m.in. o to, aby kary za handel w niedziele groziły właśnie przedsiębiorcom, a nie, przykładowo, sprzedawcom w sklepie). Oprócz tego "Solidarność" chce rozwiać wątpliwości co do tego, że przepisy projektowanej ustawy dotyczyć mają też niedziel, które przypadają w święto (mógłby w takiej sytuacji powstać spór odnośnie tego, przepisy której z ustaw miałyby zastosowanie).

Powyższe "autopoprawki" przedstawione zostaną nie tylko podczas wtorkowego spotkania, lecz również później, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji (jego data nie jest jeszcze znana). "Solidarność" nie wyklucza, że w wyniku dzisiejszych konsultacji wprowadzonych zostanie jeszcze więcej zmian. Wszystko zależeć będzie od przebiegu spotkania.

We wtorek, oprócz przedstawienia propozycji "autopoprawek", związkowcy zamierzają także ustosunkować się do opinii merytorycznych i prawnych do projektu ustawy przygotowanych przez Biuro Analiz Sejmowych, a także do niektórych zarzutów pojawiających się w mediach. Przykładowo, odniosą się do zarzutu dotyczącego kolizji prawnej z Kodeksem Pracy.

- Faktycznie, kolizja z Kodeksem Pracy ustanawiającym zakaz handlu w święta istnieje i została wskazana oraz wyjaśniona w uzasadnieniu projektu ustawy. Biorąc pod uwagę zapowiadamy proces legislacyjny związany z nowelizacją Kodeksu Pracy, do tego momentu można wprowadzić przepisy przejściowe. Powstaje także pytanie o przebieg prac legislacyjnych nad nowelizacją Kodeksu Pracy i ewentualnego wprowadzenie dłuższego vacatio legis dla ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele - czytamy w stanowisku przygotowanym przez związkowców.

Kolejny zarzut pod adresem ustawy dotyczy sprzedaży towarów w automatach vendingowych. Zdaniem związkowców, zapisy projektu ustawy nie odnoszą się w ogóle do tej kategorii handlu. Jak tłumaczą przedstawiciele "S", automaty te ani nie zostały włączone w zapisy projektu, ani nie podlegają wykluczeniu z ograniczenia handlu.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Celina 08.02.2017

    A czy Duda z Solidarności będzie mógł korzystać w niedziele z przywilejów w należącym do całego narodu domu wypoczynkowym "Bałtyk" w Kołobrzegu ? Prasa opisywała co Duda tam wyprawiał.

  • Czytelnik 07.02.2017

    Po raz kolejny Wiadomości Handlowe podają ważne newsy jako pierwsze, nawet przed mediami krajowymi. Szacun za to, co robicie!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.