10.01.2017/09:45

Chińczycy jedzą już polskie jabłka. Czas na resztę Azji i Afrykę

Na chiński rynek trafiły już jabłka lubelskiej spółki LubApple. W lutym dotrą tam owoce organizacji producentów. Polscy sadownicy szukają nowych rynków eksportowych, bo od sierpnia 2014 r. unijnych jabłek nie kupuje Rosja – informuje „Rzeczpospolita”.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Zbigniew Chołyk, prezes LubApple, wskazuje, że firma musi szukać nowych rynków zbytu, bo nawet jeżeli Rosja zniesie zakaz, to trudno będzie odbudować wcześniejszą pozycję. Według dziennika, światowa ekspansja jest tym bardziej konieczna, bo Komisja Europejska prognozuje, że w 2026 r. produkcja jabłek w UE będzie o około jedną dziesiątą większa niż w 2016 r. Jej wzrost napędzi głównie Polska, lider wspólnotowej produkcji.

Według Eurostatu, w 2013 r. eksportowaliśmy jabłka do 55 krajów. W 2015 r. było ich już 81. Znakomita większość trafia do Europy. Po trzech kwartałach 2016 r. w pierwszej dziesiątce największych rynków eksportowych nowe dla nas rynki pozaeuropejskie reprezentował tylko Egipt – podaje resort rolnictwa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.