05.10.2016/12:20

Coraz bliżej usunięcia leków ze sklepów

Rząd składnia się ku ograniczeniu sprzedaży leków poza aptekami – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Gazecie udało się dotrzeć do założeń nowelizacji prawa farmaceutycznego, które przyniosłoby poważne zmiany dla obrotu lekami oraz… kosmetykami. Rząd chciałby usunąć leki ze sklepów, hipermarketów i stacji benzynowych, by w ten sposób zrekompensować aptekarzom inną planowaną zmianę – usunięcie z aptek produktów innych niż leki i wyroby medyczne.

Nie wiadomo, jak na pomysł zareagują sami aptekarze, bo pozbawienie ich możliwości sprzedaży wysokomarżowych kosmetyków i specjalistycznych preparatów (np. szamponów), może okazać się bardzo dotkliwe dla biznesu. Inna rekompensatą miałaby być dla aptekarzy 
tzw. opłata dyspensyjna, stała kwota za każdorazowe wydanie leku, którą mieliby płacić klienci. Nie wiadomo jednak, jak wysoka miałaby ona być.

Wygląda na to, że w efekcie końcowym zmiany najbardziej uderzą w klientów, którzy nie tylko mieliby ograniczoną możliwość łatwego dostępu do podstawowych środków medycznych, takich jak leki przeciwbólowe, ale również musieliby płacić za leki więcej w aptekach. 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • LUBOMIR 06.10.2016

    A po co jakiś towar w sklepach ? Zabronić sklepom sprzedaży wszystkiego. A ludziom można dać kartki na żywność - mogą też zjeść opłatek w kościele.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.