23.01.2020/20:04

Efekt wysokiej bazy będzie hamował wzrost sprzedaży w sklepach spożywczych w styczniu br.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje, że w styczniu 2020 roku tempo wzrostu sprzedaży detalicznej przekroczy 5 proc. (r/r). Ze względu na efekt wysokiej bazy oczekujemy wolniejszych wzrostów w kategoriach „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” oraz „meble, rtv, agd”.

Przypomnijmy, że według wstępnych danych GUS sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) w grudniu 2019 r. była o 5,7 proc. wyższa w porównaniu z grudniem 2018 r. i jednocześnie o 14,1 proc. wyższa niż w listopadzie. Opublikowane wyniki były zbliżone do oczekiwań rynkowych, które zakładały wzrost na poziomie ok. 5,9 proc. W całym 2019 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,4 proc.

Na pierwszym planie napis "Sprzedaż". Na drugim zdjęcie przedstawiające rękę sprzedawcy kładącej jabłko na rękę klientki. W tle widać rozmazany stragan, owoce, wagę.

W cenach bieżących grudniowa sprzedaż była wyższa o 7,5 proc. w ujęciu rocznym i o 14,6 proc. w ujęciu miesięcznym.

Wśród ważniejszych grup przedsiębiorstw największy wzrost sprzedaży w grudniu odnotowano w podmiotach „prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach” – o 10,6 proc. Wyższy niż przeciętnie wzrost nastąpił także w kategoriach „meble, rtv, agd” – o 13,6 proc. oraz „tekstylia, odzież i obuwie” – o 8 proc. Natomiast nieznaczny spadek sprzedaży odnotowano w podmiotach handlujących „żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi” (o 0,2 proc.).

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Andrzej0094623 04.02.2020

    Tutaj więcej o trendach sprzedaży w małych sklepach (fragment komentarza niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.