18.05.2018/10:19

Eurocash może przejąć sieć Mila! UOKiK wydał bezwarunkową zgodę

Prezes UOKiK wydał bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Grupę Eurocash 100 proc. udziałów w cypryjskiej spółce Domelius Limited, która kontroluje spółkę Mila, właściciela sieci 187 supermarketów. Finalizacja transakcji spodziewana jest w ciągu najbliższych tygodni.

Pozytywna decyzja prezesa UOKiK przybliża Grupę Eurocash do finalizacji transakcji, w wyniku której hurtownik zostanie właścicielem sieci 187 supermarketów Mila, zlokalizowanych głównie w centralnej Polsce. Łączna sprzedaż zrealizowana przez tę sieć w 2017 r. wyniosła około 1,48 mld zł. Z kolei wartość transakcji przejęcia sieci Mila została ustalona na 350 mln zł.

– Naszym celem niezmiennie jest rozwój i poprawa konkurencyjności sklepów detalicznych prowadzonych przez niezależnych przedsiębiorców w Polsce – mówi cytowany w komunikacie Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Grupy Eurocash. - Dzięki własnym placówkom możemy poprawić efektywność w obszarze logistyki, marketingu czy też w uzyskiwaniu na rzecz naszych Klientów warunków zakupowych zbliżonych do tych, jakie dziś otrzymują dyskonty – dodaje Owczarek.

Jak zapowiada Artur Góralczyk, prezes sieci Mila, "wymiana doświadczeń z Eurocash pozytywnie wpłynie na konkurencyjność oferty wszystkich sklepów w grupie.

Przypomnijmy, że w listopadzie ub.r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że sklepy sieci franczyzowych Grupy Eurocash (Delikatesy Centrum, Lewiatan, Groszek) rywalizują ze sklepami przejmowanej przez grupę sieci Mila aż na 21 lokalnych rynkach.

Postępowanie UOKiK przeszło wówczas do drugiej fazy, ponieważ niezbędne okazało się przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musiał przede wszystkim sprawdzić udziały rynkowe uczestników transakcji oraz ich konkurentów. Pozwoliło to na ocenę, czy koncentracja nie stanowi zagrożenia dla konkurencji.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem, urząd uznał, że terenem, na którym przedsiębiorcy rywalizują ze sobą, jest obszar 10-15 minut jazdy samochodem od przejmowanej placówki. UOKiK wyliczył, że sklepy powiązane z Eurocashem rywalizują ze sklepami sieci Mila "aż na 21 określonych w ten sposób lokalnych rynkach".

- Ponadto pomiędzy Eurocash i Domelius zachodzą relacje dostawca-odbiorca. Pierwsza ze spółek jest hurtowym sprzedawcą wyrobów tytoniowych i impulsowych (np. ustawionych blisko kasy), natomiast sieć sklepów Mila jest jej potencjalnym klientem - tłumaczył na jesieni UOKiK w komunikacie.

Ostatecznie Urząd wydał jednak bezwarunkową zgodę na przejęcie przez Eurocash całości udziałów w spółce kontrolującej sieć Mila, czyli Domelius Limited.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Darc 19.05.2018

    Toooo...... Argus zarobił;)

  • ja 18.05.2018

    dfdfdsfv https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykuly/eurocash-moze-przejac-siec-mila-uokik-wydal-bezwar,47252

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.