17.10.2018/10:06

Fiński detalista sprzedał ostatnie aktywa w Rosji

Stockmann Group, fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się handlem detalicznym sprzedało ostatnią nieruchomość w Rosji – jedno z największych centrów handlowych w Petersburgu o nazwie Newskie Centrum. Nabywcą jest czeska spółka PPF Real Estate.

Strony poinformowały, że wartość tej transakcji wyniesie 171 mln euro. Serwis rbc.ru, podaje jednak, że aby sprzedaż doszła do skutku potrzebna jest jeszcze zgoda rosyjskiej służby antymonopolowej FAS. Planuje się, że uda się ją uzyskać do końca tego roku. Wśród chętnych na kupno tego centrum handlowym była też spółka Morgan Stanley, jeden z największych inwestorów rosyjskiej branży nieruchomości, który wycofał swoją ofertę z powodu amerykańskich sankcji wobec Rosji.

Sprzedaż tego aktywa pozwoli Stockmann w pełni się skupić na rozwoju sieci sklepów w Finlandii i krajach nadbałtyckich. Zwiększa też naszą płynność finansową i zmniejsza finansowe zobowiązanie grupy – skomentował dyrektor zarządzający Stockmann Lauri Veijalainen.

W ten sposób grupa pozbywa się ostatniego własnego aktywa w Rosji. Nie oznacza to jednak, że całkowicie znika z tego rynku. Przedsiębiorstwo będzie rozwijać franczyzową sieć sklepów. Obecnie w Moskwie działa pięć sklepów franczyzowych fińskiej firmy. Franczyzowe sklepy fińskiej grupy są też w Jekaterynburgu, Kazaniu i Krasnodarze.

Stockmann Group składa się trzech oddziałów: sieci domów towarowych, Hobby Hall - sprzedaży wysyłkowej oraz Seppälä - sieci salonów mody. Jest przedsiębiorstwem międzynarodowym, działa w Finlandii, na Litwie, Łotwie, w Estonii i w Rosji.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.