22.01.2019/15:33

Fiskus masowo kontroluje JPK. Pod lupę wzięto już 10 mld faktur!

Zgodnie z raportem Najwyższej Izby Kontroli Pliki JPK przesłane przez przedsiębiorców w okresie od stycznia do września 2018 roku dostarczyły ministerstwu informacji o ponad 4 miliardach faktur. Po dokonaniu ich automatycznej analizy, ministerstwo wytypowało 194 tysiące faktur, które wzbudziły podejrzenia i będą wymagać dalszego wyjaśnienia. Podejrzane faktury wystawione zostały przez 73 tysiące podmiotów, a ich łączna wartość opiewa na kwotę 378 mln zł. Jednocześnie, Organy Krajowej Administracji Skarbowej od początku wprowadzenia obowiązku raportowania Jednolitych Plików Kontrolnych przeanalizowały już 10 mld faktur przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w Polsce – alert podatkowy Deloitte.

Warto wskazać, iż organy podatkowe w coraz większym stopniu samodzielnie dokonują weryfikacji plików JPK. Jest to w głównej mierze wynikiem cyklu przeprowadzonych szkoleń pracowników urzędów w zakresie wykorzystania danych zawartych w Jednolitym Pliku Kontrolnym na potrzeby kontroli oraz bezpośredniego dostępu do aplikacji Ministerstwa Finansów umożliwiających wgląd do plików JPK w ramach centralnego systemu informatycznego.

Jednocześnie w dalszym ciągu narzędziem, które jest wykorzystywane przez organy podatkowe w największym stopniu podczas weryfikacji plików jest Analizator JPK. Jest to system automatycznej analizy danych generujący raporty niezgodności pomiędzy danymi w plikach JPK_VAT a deklaracjami podatników i ich kontrahentów. Raporty przy użyciu Analizatora JPK generowane są centralnie i następnie przesyłane drogą elektroniczną do urzędów skarbowych celem pogłębionej weryfikacji. Równocześnie do podatnika kierowane jest powiadomienie sms albo email wraz z prośbą o korektę deklaracji VAT lub pliku JPK_VAT.

Analizator JPK pozwala na szybką identyfikację podmiotów wystawiających faktury VAT bez otwartego obowiązku podatkowego VAT, uniemożliwiając zaniżenie zobowiązania podatkowego lub zawyżenie kwoty zwrotu przy użyciu tych faktur, jednocześnie dając samym podatnikom możliwość dokonania korekty rozliczeń w podatku VAT. W związku z tym, że obowiązek przesyłania JPK_VAT dotyczy wszystkich podmiotów, w praktyce Analizator JPK uniemożliwia wprowadzenie do obrotu faktur dokumentujących czynności fikcyjne lub posłużenie się takimi fakturami w celu popełnienia oszustwa podatkowego.

Narzędziem, które umożliwia urzędnikom pogłębioną analizę plików JPK jest tzw. WRO-System, który pozwala na bezpośredni dostęp do przesyłanych przez podatników plików JPK_VAT. Warto zauważyć, iż rola tej aplikacji stale rośnie i z czasem może stać się głównym narzędziem informatycznym, efektywnie wspomagającym proces kontroli, a także typowania podmiotów do jej przeprowadzenia. Mając na myśli skalę wykorzystania WRO-System, warto podać przykład Poznańskiego Pierwszego Urzędu Skarbowego, gdzie w obsłudze tego systemu już pod koniec 2017 r. zostało przeszkolonych aż 60 osób, które jednocześnie miały uprawnienia użytkownika i bezpośredni dostęp do centralnej bazy plików JPK. Natomiast w całej Polsce z aplikacji WRO-System korzysta około 23 tys. pracowników resortu finansów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • K.Olczak 12.12.2019

    (komentarz niezgodny z regulaminem forum)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.