30.10.2013/09:14

Godziny otwarcia sklepów do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepis, który pozwala gminom określać godziny otwierania i zamykania sklepów, restauracji i zakładów usługowych jest zgodny z konstytucją – podaje biznes.interia.pl.

Wniosek w tej sprawie złożyła do TK rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Przepis, o którym mowa, obowiązuje od 1974 roku. Zdaniem Lipowicz jest on sprzeczny z konstytucją, bo nie mówi, jakimi kryteriami powinna kierować się rada gminy przy podejmowaniu uchwały o godzinach otwierania i zamykania placówek. Przepis jest często wykorzystywany do ograniczenia sprzedaży alkoholu. Według Lipowicz ustalane w ten sposób godziny otwierania i zamykania sklepów i punktów usługowych przeczą zasadom kodeksu pracy. Za nieprzestrzeganie godzin ustalonych przez radę gminy grozi grzywna do 2500 zł.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.