04.11.2020/20:05

Jarosław Gowin: rząd wesprze sektor spożywczy, w tym drobny handel na bazarach i targowiskach

W projekcie tzw. antykryzysowej tarczy branżowej przewidujemy m.in. zwolnienie ze składek i postojowe dla przedsiębiorców handlujących na targowiskach. Proponujemy również zawieszenie na rok opłaty targowej, która stanowi obecnie poważne obciążenie dla przedsiębiorców – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

– Staramy się, aby ograniczenia epidemiczne były możliwie jak najmniej dotkliwe dla  przedsiębiorców, jednocześnie oferujemy firmom rządowe wsparcie. W szczególny sposób chcielibyśmy ulżyć przedstawicielom drobnego handlu, prowadzonego na bazarach i targowiskach – powiedział minister rozwoju, pracy i technologii – zaznaczył Jarosław Gowin.
Wicepremier podkreślił, że przed branżą spożywczą i handlem stoją nowe wyzwania. Jednym z nich jest odchodzenie od handlu stacjonarnego na rzecz zakupów internetowych. Od wybuchu pandemii 63 proc. konsumentów kupuje artykuły spożywcze online. 

Zaznaczył też, że – w związku ze zmianami charakteru sprzedaży – firmy powinny inwestować w cyfrowy rozwój i technologiczną modernizację, aby zachować konkurencyjność, dostosować się do nowych warunków oraz zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa sanitarnego.

Jak zauważył szef MRPiT, polski sektor spożywczy jest jednym z najważniejszych i najmocniejszych filarów naszej gospodarki. Jego atutami są produkty wysokiej jakości, konkurencyjne koszty produkcji i pracy, wykwalifikowana kadra oraz wieloletnia tradycja.

Polska to także jeden z największych producentów żywności w Europie. Udział rodzimych producentów w unijnym sektorze spożywczym wynosi aż 9 proc. Sektor ten zatrudnia niemal 400 tys. osób.

 

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Lublin 05.11.2020

    Cielawe gdzie te 69 % kupuje, jak liderzy nie mają wogóle e-handlu. A ci co mają to nie przekraczało 5% obrotu. Lider loklany (Tesco) zamknięty. Pytam serio, ktoś ma jakieś dane ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także