17.12.2020/10:00

Miasto Jest Nasze chce regulacji wielkości i lokalizacji paczkomatów

Miasto Jest Nasze ostrzega, że jeśli samorządy nie zaczną wprowadzać regulacji co do długości i lokalizacji automatów, już wkrótce czeka nas wysyp niekontrolowanej "paczkomatozy", która oszpeci krajobraz podobnie jak reklamy. Przykład? Wrocławski Biskupin, gdzie stanęła gigantyczna 12-metrowa maszyna – informuje serwis noizz.pl.

Paczkomaty InPost wpisały się już w polski krajobraz. Jak podaje serwis noizz.pl, w całym kraju jest ich około 10 tys. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych Amazon ma tylko 2 tys. takich urządzeń.

W trakcie pandemii większość sprzedaży przeniosła się do internetu, co wpłynęło na obłożenie paczkomatów. Efekt? InPost zaczął stawiać coraz większe automaty. Kilka dni temu media obiegły zdjęcia gigantycznego 12-metrowego paczkomatu na wrocławskim Biskupinie. Jego obecność podzieliła mieszkańców. Jedni cieszyli się, że wreszcie skończy się problem braku miejsc w skrytkach, inni narzekali na wątpliwą estetykę automatu – czytamy w serwisie noizz.pl.

Ostatecznie interweniował miejski konserwator zabytków, który zmusił firmę do demontażu maszyny. Aktywiści i aktywistki ostrzegają, że w związku z rozwojem rynku e-commerce, problem "paczkomatozy" będzie się tylko nasilał. Jak podaje noizz.pl, Miasto Jest Nasze twierdzi, że rozwiązaniem problemu jest zainwestowanie w miejską, kontrolowaną sieć paczkomatów, które stałyby się elementem infrastruktury logistycznej miasta, tak samo jak przystanki komunikacji miejskiej, czy parkingi park and ride. Takie paczkomaty byłyby dobrem wspólnym.

W raporcie "Dzika logistyka miejska. Co zrobić, aby e-commerce nie zrujnował nam życia" można przeczytać, że brak kontroli nad paczkomatami ze strony miasta sprawi, że dojdzie do monopolizacji tego najbardziej skutecznego i ekologicznego kanału dostaw.

Więcej na noizz.pl

 

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • MiastoNieJestWasze 20.01.2021

    Lewacy nie odpuszczą żadnemu udanemu pomysłowi. Upaństwowić, skomunalizować, zakazać, przejąć, zabrać, ukraść.

  • byk 17.12.2020

    Ja bym się cieszył z dużego paczkomatu w mojej najbliższej okolicy gdyż obecnie jest zbyt mały i często przepełniony, przez co robi się czasem problem. Natomiast kościołów jest zdecydowanie za dużo, ponad 10.000 tysięcy!!!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także