28.01.2019/13:43

Miliard dolarów na eliminację odpadów z tworzyw sztucznych

Powstał globalny sojusz na rzecz eliminacji odpadów z plastiku. Stowarzyszenie „Global Alliance to End Plastic Waste” tworzy obecnie blisko 30 firm działających w skali globalnej. Ma już ono do dyspozycji 1 mld dolarów. Celem globalnego sojuszu jest skupienie działań na infrastrukturze gospodarki odpadami, innowacjach, edukacji oraz oczyszczaniu środowiska z odpadów plastikowych. Jednym z członków-założycieli jest firma Dow, część spółki holdingowej DowDuPont.

Firma Dow odgrywa wiodącą rolę w tworzeniu nowego sojuszu globalnych firm. Celem Stowarzyszenia, którego kapitał wynosi obecnie 1 miliard dolarów, jest opracowanie rozwiązań eliminujących odpady z tworzyw sztucznych w środowisku, a zwłaszcza w wodach oceanów, oraz zebranie 1,5 miliarda dolarów w ciągu następnych pięciu lat. Fundusze będą przekazane na rozwój rozwiązań, które pomogą w odpowiedni i odpowiedzialny sposób zarządzać odpadami z tworzyw sztucznych i prowadzić edukację w tym zakresie.

Dow jest członkiem-założycielem nowo utworzonej organizacji Alliance to End Plastic Waste (AEPW). Sojusz, który obecnie tworzy blisko 30 firm, skupi się na opracowaniu i wprowadzeniu na szeroką skalę rozwiązań, które zminimalizują ilość odpadów z tworzyw sztucznych, będą nimi zarządzać oraz promować gospodarki obiegowe tworzyw sztucznych. Członkowie Sojuszu reprezentują globalne firmy i organizacje zlokalizowane w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

– Utrzymanie naszego środowiska naturalnego wolnego od odpadów jest kluczowe dla przyszłości nie tylko dla Dow i naszej branży, ale przede wszystkim dla przyszłości naszej planety. Inicjatywa Alliance to End Plastic Waste skupia firmy, rządy, organizacje pozarządowe i konsumentów w celu połączenia sił na rzecz innowacji, zapewnienia potrzebnych zasobów i podjęcia zdecydowanych działań, aby położyć kres plastikowym odpadom w środowisku – powiedział Jim Fitterling, prezes firmy Dow.

Alliance to End Plastic Waste jest organizacją non-profit, która zrzesza firmy z globalnego łańcucha wartości w obszarze tworzyw sztucznych i dóbr konsumpcyjnych, w tym producentów chemikaliów i tworzyw sztucznych, firm produkujących dobra konsumpcyjne, sprzedawców detalicznych, przetwórców i firmy zajmujących się gospodarką odpadami, a także jest w strategicznym partnerstwie ze Światową Radą Biznesu ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Aktywność Stowarzyszenia AEPW skupia się na czterech obszarach:

  • Rozwoju i infrastruktury w celu zbierania i zarządzania odpadami oraz zwiększenia znaczenia recyklingu;
  • Innowacji mających na celu rozwój i wdrożenie nowych technologii, które ułatwią recykling i odzyskiwanie tworzyw sztucznych oraz pomogą stworzyć wartość ze wszystkich zużytych tworzyw sztucznych;
  • Edukacji i zaangażowaniu rządów, przedsiębiorstw i społeczności w postęp działań;
  • Oczyszczenia terenów z odpadów z tworzyw sztucznych znajdujących się w środowisku, w szczególności w istotnych miejscach, takich jak rzeki, którymi odpady przenoszone są do oceanu.
Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.