31.08.2020/17:02

Ministerstwo Rozwoju: Spadek konsumpcji w całym 2020 r. sięgnie ok. 3 proc.

Ministerstwo Rozwoju w opublikowanym w poniedziałek komunikacie poinformowało, iż oczekuje w skali całego roku spadku PKB o ok. 4 proc., głównie ze względu na spadek inwestycji o ok. 9 proc. Według resportu spadek konsumpcji w skali pełnego 2020 r. sięgnie ok. 3 proc. "i będzie ograniczony dzięki dobrej sytuacji przedsiębiorstw i utrzymaniu zatrudnienia".

Zgodnie z opublikowanym przez GUS danymi, PKB niewyrównany sezonowo w drugim kwartale br. zmniejszył się o 8,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (w cenach stałych) po wzroście o 2 proc. w I kwartale br. Spadek PKB w drugim kwartale okazał się niższy niż oczekiwania rynkowe, które kształtowały się na poziomie ok. 10 proc.

- Będący dotychczas głównym motorem wzrostu gospodarczego Polski popyt krajowy spadł o 9,5 proc., przy czym spożycie publiczne wzrosło o 4,8 proc., zaś spożycie w sektorze gospodarstw domowych było o 10,9 proc. niższe niż przed rokiem. W kolejnych kwartałach odbudowa tej kategorii powinna następować najszybciej, co potwierdzają pierwsze dane: w lipcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 3 proc. r/r - komentuje Ministerstwo Rozwoju.

Resort podkreśla w komunikacie, że spadek inwestycji w drugim kwartale o 10,9 proc. "nie był tak głęboki, jak oczekiwano (ok. -15 proc.)". - Należy jednak pamiętać, że charakteryzują się one największą zmiennością i są silnie procykliczne. W przeciwieństwie do spożycia, trudno oczekiwać tu szybkiego odbicia. Z drugiej strony, działania tj. wdrożenie tzw. estońskiego CIT oraz ulg związanych z automatyzacją procesów gospodarczych, przełożą się nie tylko na ograniczenie skutków pandemii w zakresie inwestycji, ale także wpłyną na potencjał gospodarki w dłuższej perspektywie - tłumaczy MR.

Ministerstwo zwraca uwagę na fakt, że - pomimo załamania w globalnym handlu - popyt zagraniczny wykazał się w drugim kwartale dodatnim wkładem we wzrost PKB (0,8 pkt. proc. wobec 0,4 pkt. proc. w I kw. br.). Spadek eksportu dóbr i usług wynoszący w II kwartale 14,3 proc. był wolniejszy niż spadek po stronie importu (-17,5 proc.). - Oznacza to, że polscy eksporterzy, działający w skrajnie trudnych warunkach, potwierdzili swoją konkurencyjność na rynkach zagranicznych - wskazuje MR.

W ocenie resortu trzeci kwartał przyniesie wzrost PKB w ujęciu kwartalnym o ok. 4 proc., zaś w kolejnych kwartałach będziemy notować wzrosty na poziomie 1-1,5 proc. - Oznacza to, że gospodarka powinna wrócić do poziomu sprzed zaburzeń, do końca 2021 roku. W ujęciu rocznym oczekujemy wyhamowania spadków PKB do 4 proc. w trzecim kwartale i 2 proc. w czwartym kwartale - podkreśla Ministerstwo Rozwoju.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także