05.06.2018/15:52

Pracownicy warszawskich sklepów zarabiają nawet dwa razy więcej niż ich koledzy w innych regionach kraju

Mieszkańcy Warszawy zarabiają więcej niż wynosi przeciętna w całym kraju. W przypadku różnych zawodów nożyce zarobkowe rozwierają się mniej lub bardziej. Pracownicy hurtu mogą liczyć w stolicy na zarobki o 55 proc. wyższe od średniej w kraju. Warszawiacy zatrudnieni w handlu detalicznym zarabiają nawet dwa razy więcej od kolegów z Mazur.

Mieszkańcy stolicy zatrudnieniu w handlu hurtowym – m.in. żywności, alkoholi, paliw, ubrań czy mebli – w pierwszym kwartale 2018 r. zarabiali średnio ponad 8,7 tys. zł miesięcznie. Przeciętnie w Polsce pracownicy tej branży zarobili w tym okresie 5,6 tys. zł. Różnica wynosi więc 55 proc. na korzyść Warszawiaków.

W przypadku pracowników sekcji zdefiniowanej w PKD jako „handel detaliczny, hurtowy oraz naprawa pojazdów” różnica jest jeszcze większa. W Warszawie można było zarobić przeciętnie prawie 6,5 tys. zł, podczas gdy na Warmii i Mazurach zaledwie nico ponad 3.254 zł.

Ogółem ok. 300 tys. Warszawiaków zarabiało w pierwszym kwartale 2018 r. ponad 9 tys. zł miesięcznie. Jednak koszty życia w stolicy także są istotnie wyższe, niż w innych miastach. Więcej kosztują m.in. mieszkania, kultura czy niektóre usługi. Większość towarów ma cenę porównywalną.

Żeby jednak nie było tak różowo, ceny w Warszawie wyraźnie różnią się niż w innych regionach kraju. Przede wszystkim dotyczy to nieruchomości. Średnia cena transakcyjna metra kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie wynosi według danych NBP ok. 8 tys. zł. Natomiast dla 10 miast (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin oraz Zielona Góra) jest to przeciętnie ok. 5 tys zł.

Koszt zakupu większości towarów niewiele różni się od tego, co płaci się w innych częściach Polski. Podobnie wygląda sytuacja z opłatami za media np. wodę czy centralne ogrzewanie. Różnice jednak są znaczne, gdy np. chcemy wybrać się do kina. Bilet na sobotni seans w stolicy kosztuje według GUS przeciętnie 27,75 zł. To o 40 proc. więcej niż średnio w Polsce (19,6 zł) i ponad 50 proc. więcej niż w województwie warmińsko-mazurskim (17,30 zł).

Źródło: cinkciarz.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Pracodawca 07.06.2018

    Opowiadanie o przeciętnej to Bzdura. Jak się ma płacę kasjera, ekspedientki do płacy dyrektora czy kierownika ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.