22.01.2017/03:36

Prognozy sprzedaży hurtowej od 3 miesięcy są coraz mniej pozytywne

Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w styczniu na poziomie plus 2,5 (plus 0,1 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15,2% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 12,7% (przed miesiącem odpowiednio 13,6% i 13,5%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Diagnozy sprzedaży od trzech miesięcy są coraz mniej pozytywne. Odpowiednie prognozy są mniej niekorzystne od formułowanych w grudniu ub. r. Od dwóch miesięcy utrzymują się nieznacznie pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. W niewielkim stopniu poprawiają się, mimo to nadal negatywne, przewidywania w tym zakresie. Stan zapasów towarów jest uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny. Poziom zamówień towarów u dostaw- ców może być ograniczany w nieco mniejszym stopniu niż oczekiwano miesiąc wcześniej. Zapowiadany jest nie- wielki spadek zatrudnienia, mniejszy od planowanego w grudniu. Przedsiębiorcy prognozują, że w najbliższych trzech miesiącach ceny towarów mogą rosnąć.

Spośród badanych jednostek, w styczniu br. 5,4% podmiotów (6,1% przed rokiem) nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających bariery związane są z konkurencją na rynku (58,1% w styczniu br., 58,4% w analogicznym miesiącu ub. r.). Barierami, których znaczenie najbardziej wzrosło w ujęciu rocznym są niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (z 40,6% do 46,5%) oraz niedobór pracowników (z 6,7% do 12,1%). Od połowy 2013 r. obserwowany jest stopniowy spadek znaczenia bariery związanej z niedostatecznym popytem (27,3% w styczniu br., 30,5% w analogicznym miesiącu ub. r.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.