23.04.2020/16:02

Rząd chce chronić polskie firmy przed obcym kapitałem. FMCG strategiczną branżą. Pomoże UOKiK

- Nie chcielibyśmy, by polskie spółki stały się inną, cudzą własnością. Wprowadzamy więc rozwiązania, które sprawią, że przejmowanie tych firm będzie musiało być notyfikowane przez podmiot publiczny, w tym przypadku UOKiK - poinformowała wicepremier Emilewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Chodzi o firmy działające w najważniejszych i kluczowych obszarach polskiej gospodarki, w tym m.in. handlu i produkcji żywności. Jadwiga Emilewicz dodała, że rozwiązania będą zainspirowane rozwiązaniami, które ostatnio wprowadziły Niemcy. Chodzi o przejęcia przez spółki spoza UE.

Wcześniej rządy UE ostrzegała Margrethe Vestager, wiceszefowa Komisji Europejskiej. W rozmowie z "Financial Times”  podkreśliła, że Komisja Europejska pracuje nad planem ochrony przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa. Głównym zagrożeniem ma być dla kapitału unijnego przejmowanie europejskich firm przez Chiny.

Ministerstwo rozwoju we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych tworzy właśnie  katalog dziedzin strategicznych dla interesu państwa. Minister zapowiedziała, że w piątek projekt będzie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów. Co to za branże? - Od branż, które tradycyjnie uznajemy za strategiczne, jak energetyczne, zajmujące się transmisją gazu i sprzedażą ropy, ale także dziedziny takie jak szeroko rozumiana medycyna, farmacja, żywność, transport, logistyka. Inne dziedziny, które także będą podlegać ochronie są związane z operacjami na dużych danych, z telekomunikacją – tłumaczyła wicepremier.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • dark 24.04.2020

    Następny zamach na własność prywatną.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.