14.03.2019/11:13

Rząd chce objąć opłatą recyklingową wszystkie foliówki, także najcieńsze i grube

Minister środowiska w odpowiedzi na pytanie portalu Money.pl potwierdził, że trwają prace nad rozszerzeniem opłaty recyklingowej, tak aby obejmowała wszystkie torby foliowe, bez względu na grubość. Nowe przepisy mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

Rząd wprowadził opłatę recyklingową od sprzedaży toreb z folii o grubości od 15 do 50 mikrometrów, aby zachęcić Polaków do zmniejszenia zużycia plastiku. Przy okazji spodziewał się dodatkowych wpływów do budżetu, szacowanych na niespełna 4 mld zł. Jak jednak nieoficjalnie ustalił portal Money.pl, dodatkowe wpływy do budżetu z tytułu opłaty recyklingowej będą znacznie niższe, niż założono.

Pełnych danych jeszcze nie ma, ponieważ termin wniesienia opłat mija 15 marca, przy czym pieniądze trafią najpierw do marszałków województw, a dopiero do 30 kwietnia będą przekazane do ministerstwa.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk potwierdził portalowi Money.pl, że trwają prace nad „uszczelnieniem” opłaty recyklingowej. Ministerstwo zamierza nią objąć wszystkie torebki foliowe. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Resort analizuje ponadto możliwość nałożenia dodatkowej opłaty na producentów opakowań, przewidzianej w przepisach zmienionej unijnej dyrektywy o odpadach, w myśl których powinni oni ponosić przynajmniej 80 proc. kosztów recyklingu odpadów.

Czytaj więcej na stronie money.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • millennials 14.03.2019

    Rząd niech sprawi, żeby była jakaś alternatywa w sklepach dla toreb plastikowych. W wielu sieciach nie można kupić toreb bawełnianych jak i toreb z papieru z recyklingu!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.