04.11.2016/12:27

Tesco otworzyło nowe centrum dystrybucji w Komornikach

Tesco uruchomiło w parku logistycznym w Komornikach pod Poznaniem nowe  centrum dystrybucji. Magazyn odpowiada za dostawy ponad 12 tys. produktów do 119 sklepów zlokalizowanych w zachodniej i północnej Polsce. W nowym magazynie znajdzie pracę 400 osób z województwa wielkopolskiego.

Budynek nowego centrum dystrybucji Tesco powstał na 10 ha, a sama powierzchnia magazynowa i biurowa zajmuje 30 800 mkw. Na ponad 29 tys. miejsc paletowych znajdziemy 12 300 różnych produktów spożywczych tzw. suchej żywności, czyli takiej która nie wymaga przechowywania i transportu w obniżonych temperaturach. Każdego dnia do nowego magazynu Tesco przyjeżdżać będzie 95 ciężarówek z produktami od dostawców, zaś średnio co 20 minut magazyn opuści transport z dostawą do jednego ze 119 sklepów w regionie. Dzięki nowemu centrum liczba kilometrów pokonywanych przez samochody dostawcze Tesco zmniejszy się o 12,9%, co pozwoli obniżyć emisję dwutlenku węgla o 6,7%.

Sprawna sieć dystrybucji to dla naszych klientów gwarancja ciągłego dostępu do szerokiej gamy produktów w naszych super- i hipermarketach. Zaś sama inwestycja w nowy magazyn centralny jest dowodem na to, iż w Polsce chcemy się stale rozwijać i wzmacniać naszą ofertę – tłumaczy Adam Manikowski, dyrektor zarządzający  Tesco Polska.

Zatrudnienie w nowym centrum znajdzie 400 osób. Docelowo na jednej zmianie będzie pracować 165 pracowników, na kilkunastu różnych stanowiskach od magazynierów po specjalistów ds. HR czy logistyki. Dodatkowo, Centrum Dystrybucyjne Tesco wspierane jest przez 12 zewnętrznych firm, jak np. serwis sprzątający, agencje ochrony i inne.

Po terenie magazynu już teraz porusza się 120 wózków widłowych, a docelowo będzie ich 150. Łącznie będą one pokonywać 6750 km dziennie. W magazynie znajduje się 28 stacji przeładunkowych do przyjmowania towarów oraz 32 stacje transportowe. Na zewnątrz przewidziano 50 miejsc parkingowych dla samochodów ciężarowych oraz 190 dla pracowników: 160 dla samochodów osobowych i 30 dla rowerów.

Nowy magazyn Tesco to nie tylko dostawy, ale też liczne innowacje. Obiekt, wybudowany przez firmę Segro, został tak zaprojektowany i wyposażony, by odpowiedzieć na wszystkie potrzeby Tesco, m.in. pozostawiono możliwość rozbudowania go o część magazynową dla świeżej żywności. Hala została wyposażona w energooszczędne oświetlenie LED, w którym zamontowano również system regulacji natężenia światła, co pozwala na dodatkowe oszczędności energii, a zatem zwiększa ekologiczność budynku. W wózkach unoszących i prowadzonych zostały zastosowane akumulatory żelowe, a inne typy wózków są wyposażone w nowoczesny system zarządzania ich bateriami.

Centrum w Komornikach to trzeci magazyn Tesco w Polsce, po podobnych obiektach wybudowanych w Teresinie i Gliwicach. Łącznie powierzchnia magazynowa Tesco w Polsce wynosi obecnie ponad 146 800 mkw.

Sieć Tesco zarządza w Polsce siecią 430 hiper- i supermarketów.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.