21.09.2018/13:32

Żabka jako placówka pocztowa - są pierwsze wyroki uniewinniające!

Do 5 września br. zapadły dwa wyroki uniewinniające franczyzobiorców Żabki od zarzutu popełnienia wykroczenia złamania zakazu handlu w niedziele, poprzez otwarcie sklepu jako placówki pocztowej i powierzenie w nim pracy pracownikom. Jednocześnie w trzech przypadkach sąd odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że franczyzobiorca powinien być traktowany jako placówka pocztowa (postępowania umorzono).

Jak poinformowała Państwowa Inspekcja Pracy, do 5 września zapadły też 64 wyroki nakazowe, uznające obwinionych winnymi popełnienia wykroczenia. Jednak od większości wyroków wniesiono sprzeciwy, co oznacza, że sprawy zostaną rozpatrzone w zwykłym trybie.

PIP podkreśla, że powoływanie się na posiadanie statusu placówki pocztowej "budziło istotne wątpliwości" inspektorów, choćby przykładowo "ze względu na znikomą, lub niektórych przypadkach zerową, skalę odbioru paczek". Inspektorzy, nie będąc uprawnionymi do przesądzania czy daną placówkę handlową można uznać za placówkę pocztową – skierowali do sądów aż 182 wnioski o ukaranie.

W jednym przypadku pracodawca przyjął mandat kredytowany w kwocie 1500 zł.

Inspektorzy pracy ustalili, że nie wszystkie placówki wytypowane do kontroli były otwarte w niedziele. Spośród tych, które w tym dniu prowadzą działalność handlową, tylko część powołuje się na posiadanie statusu placówki pocztowej, zaś w pozostałych handel prowadzony jest przez przedsiębiorców lub członków ich najbliższej rodziny lub też korzystają one z innych wyłączeń (np. przewidzianych w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy – placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych).

Czytaj także:
Zakaz handlu w niedziele. Sklepy sieci Al.Capone działają jako placówki pocztowe [TYLKO U NAS]

Dodaj komentarz

3 komentarze

  • KLIK 24.09.2018

    Te wpisy to pewnie od właścicieli żabki. Nie od dziś wiadomo,że sami nie stają za ladą i zmuszają pracowników do pracy w niedziele. Owszem prawo jest w tym przypadku nieprecyzyjne i ma to być dopracowane jeszcze w tym roku/zapowiedź min. Szweda/. Zakaz zlecania pracy w niedziele wolne od handlu jest nagminnie łamany w sieciach Żabka ,Carrefour!!! tam w ciemno mogą iść inspektorzy PIP. Obcy kapitał czuje się w Polsce jak u siebie i żadna ustawa tego nie zmieni,chyba ,że od dawna postulowana ustawa o handlu,której w Polsce brakuje!.Posłowie do dzieła-macie jeszcze rok,aby nie gadać,ale faktycznie wesprzeć polski handel. Dotychczas to tylko 3 letnie obietnice,a my będziemy o tym pamiętać za rok , przy wyborach!!!!!!!!!

  • Jacenty 24.09.2018

    Zastraszanie i kłamstwa to metoda działania pisu a inspektorzy PiPu na wszelki wypadek zaskarżają Żabki bo boją się o swoje miejsca pracy. Strach, kiełbasa wyborcza, populizm, przekupstwo, posłuchy, donosicielstwo to metody działania każdego reżimu.

  • kj 21.09.2018

    było to do przewidzenia, myślę, że wszyscy, począwszy od inspektorów PIP wiedzieli, że nie mają racji, ale i tak kierowali wnioski do sądów, żeby rozdmuchać sprawę w mediach i postraszyć innych... czekamy teraz na wysyp uniewinniających wyroków

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.