REKLAMAMLEKOVITA - Baner główny (kwiecień 2018)
Carrefour szuka następcy Georgesa Plassata. Kto zostanie nowym prezesem francuskiej grupy?

Carrefour szuka następcy Georgesa Plassata. Kto zostanie nowym prezesem francuskiej grupy? (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

Bernardo Sanchez Incera, zastępca dyrektora generalnego Société Générale, jest faworytem w walce o fotel prezesa Grupy Carrefour - donosi francuskie "BFM". Kadencja obecnego prezesa grupy, Georgesa Plassata, kończy się w 2018 r., jednak firma ma nadzieję, że jego następcę uda się wskazać jeszcze w tym roku. W takiej sytuacji przez kilka bądź kilkanaście miesięcy grupą zarządzaliby wspólnie ustępujący i nowy prezes, co miałoby usprawnić proces przekazania zarządzania w Carrefourze.

REKLAMAKONGRES RYNKU FMCG 2018 - Belka w artykułach

Przypomnijmy, obecna kadencja Georgesa Plassata na stanowisku prezesa grupy Carrefour kończy się w połowie 2018 r. Francuskie media spekulują, że opuści on fotel szefa z powodu pogarszającego się stanu zdrowia i podeszłego wieku (ma blisko 70 lat). Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie następcą Plassata - czy menedżer już pracujący w strukturach firmy, czy może ktoś z zewnątrz.

W skład Komitetu Nominacyjnego wchodzi pięć osób: dwóch reprezentantów głównych akcjonariuszy Carrefoura oraz trzech niezależnych dyrektorów. W procesie wyboru nowego prezesa pomagać będzie obecny szef grupy, jak również firma doradcza Egon Zehnder.

Według informacji "BFM", najwięksi akcjonariusze Carrefoura - Philippe Houzé, prezes Galeries Lafayette oraz Bernard Arnault, prezes LVMH - jak dotąd nie potrafili się porozumieć w zakresie tego, kto powinien przejąć stery w firmie w 2018 r. Houzé proponuje ponoć rozdzielenie w Carrefourze stanowisk prezesa i dyrektora generalnego, co - zdaniem kilku źródeł "BFM" - umożliwiłoby mu ubiegać się w przyszłym roku o funkcję prezesa. Rzecznik prasowy Galeries Lafayette zaprzecza jednak takowym informacjom.

Bernard Arnault, zdaniem "BFM", preferuje, aby kompetencje prezesa i dyrektora generalnego w Grupie Carrefour nadal skupiała jedna osoba, tak jak jest to obecnie zarówno na poziomie grupy, jak i w poszczególnych krajach, w których Carrefour jest obecny, w tym w Polsce.

Osobą, której nazwisko - zgodnie z informacjami "BFM" - nieustannie pojawia się w kontekście dyskusji o potencjalnym następcy Georgesa Plassata na stanowisku prezesa Carrefoura - jest Bernando Sanchez Incera. Philippe Houzé w 2004 r. zrekrutował go na stanowisko szefa francuskiej sieci sklepów spożywczych Monoprix, której właścicielem było wówczas Galeries Lafayette. Sanchez w przeszłości był też dyrektorem generalnym firmy Vivarte, w której pracował Georges Plassat. Jakby tego było mało, Sanchez w latach 2001-2003 zarządzał europejskim oddziałem... LVMH. Zna się zatem doskonale z dwoma największymi akcjonariuszami Carrefoura oraz z aktualnym prezesem sieci.

Przypomnijmy, Georges Plassat jest prezesem i dyrektorem generalnym Grupy Carrefour od maja 2012 r. W połowie 2015 r. wybrany został na drugą kadencję na tych stanowiskach. Gdy Plassat obejmował najważniejsze funkcje w grupie, akcje Carrefoura na giełdzie w Paryżu warte były ok. 15 euro. Dziś jest to ok. 22 euro, ale w 2015 r. za jeden papier detalisty płacono nawet powyżej 30 euro.

Carrefour Polska to multiformatowa sieć handlowa, pod szyldem której działa w Polsce ponad 800 sklepów w pięciu formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Carrefour jest w Polsce również właścicielem sieci 20 centrów handlowych oraz sieci ponad 40 stacji paliw. W całej grupie Carrefour, obecnej w 35 krajach, zrzeszonych jest ok. 12,3 tys. sklepów.

Poleć innym

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 9

 • 9
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony
"