12.07.2018/13:28

„100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” – inicjatywa Episkopatu Polski

Kościół zachęca wszystkich, by szczególnie w okresie od 4 sierpnia do 11 listopada zachowali trzeźwość. „Nie wolno bać się obcego, potężnego alkoholowego lobby” – apeluje ks. bp Tadeusz Bronakowski w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

Jak informuje w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” o. Oskar Puszkiewicz OFM, członek zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, inauguracja inicjatywy „100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości” nastąpi dokładnie na sto dni przed rocznicą odzyskania niepodległości. Będzie to miało miejsce w pierwszą sobotę sierpnia, miesiąca trzeźwości w Kościele katolickim.

Z kolei Agnieszka Muzyk, konsultor zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, współautorka Narodowego Programu Trzeźwości, zwraca uwagę, że na słabości bliźnich zarabiają producenci i sprzedawcy alkoholu oraz wielki przemysł medialno-reklamowy. Wylicza, że każda złotówka wpłacana do budżetu państwa z tytułu sprzedaży alkoholu kosztuje społeczeństwo 4 zł w innych dziedzinach życia, takich jak leczenie uzależnień i skutków nadużywania alkoholu czy koszty związane z wypadkami drogowymi po spożyciu alkoholu – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Ksiądz bp Tadeusz Bronakowski podkreśla natomiast, że stosowane są bezwzględne metody promocji alkoholu, nawet sięgające po symbole narodowe. Jako przykład podaje niektóre reklamy piwa, w których biało-czerwona flaga służy promocji patologicznych zachowań. Kapłan przytacza też dane, z których wynika, że przeciętny Polak spożywa już prawie 100 litrów piwa, co jest skutkiem działania 2,5 tys. godzin reklamy rocznie.

Czytaj więcej na stronie naszdziennik.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • xxl 12.07.2018

    A co księża będą pili w czasie mszy, soczek?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.