01.04.2020/12:43

Bezlitosne dane banków. Spadek konsumpcji nawet o jedną trzecią

Z danych banków PKO BP praz mBank dotyczących płatności kartą w drugiej połowie marca wynika, że było ich o blisko 30 proc mniej. W statystykach niezbyt zauważalny był też wzrost zakupów spożywczych „na zapas”.

O sprawie pisze portal money.pl. Od trzeciego tygodnia marca, czyli od momentu ogłoszenia przez rząd restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, konsumpcja spadła o blisko 30 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. Portal podkreśla także, że kupowanie produktów spożywczych „na zapas” w drugim tygodniu marca nie były zbyt widoczne w statystykach ogólnej sprzedaży w handlu detalicznym.

Mimo, że wyliczenia obu instytucji opierają się tylko na ilości transakcji dokonywanych kartą, nie zmienia to faktu, że zanotowano bardzo wyraźny spadek.

Money.pl przypomina także o niedawnych wyliczeniach ekonomistów z banku Citi Handlowy, którzy przewidują, że spadek konsumpcji w stosunku do pierwszego kwartału może wynosić ok. 10 proc, a może mu też towarzyszyć 25-procentowy spadek inwestycji. Najbardziej ucierpi sektor odzieżowy, ale także restauracje i kina.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Trola 02.04.2020

    Ilość transakcji kartą to zły miernik. Wartość koszyka znacząco wzrosła. Kupujemy rzadziej, a więcej.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.