01.08.2019/10:23

Ekologiczne przekąski coraz bardziej popularne

Według danych Nielsena Polacy z roku na rok wydają coraz więcej na przekąski. Coraz większą uwagę zwracają na skład, jakość stawiają ponad cenę. To sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej ekoprzekąsek i produktów naturalnych.

Największą kategorią są batony – nie brakuje energetycznych, niskokalorycznych, produkowanych z daktyli, orzechów, płatków owsianych, suszonych owoców z dodatkami. Coraz więcej jest także produktów wegańskich i bio.

Niszą na rynku są na pewno produkty z kategorii to go. O ile łatwo znaleźć batony, suszone owoce, niesolone mieszanki orzechów, chipsy z bananów czy ciecierzycy, to już ekologiczna kanapka z prawdziwego chleba na zakwasie z hummusem i warzywami jest rzeczą, której w sklepach nie znajdziemy.

Produkty dla diabetyków, na mące orkiszowej, z algami morskimi częściej znajdziemy w sklepach specjalistycznych niż w marketach. Coraz więcej ekoprzekąsek znajduje się także w sklepach convenience, bo to tutaj klienci wpadają, żeby kupić coś na lunch. Do popularnych ekoprzekąsek należą np. kasze z warzywami i hummusem.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.